Nie przegap
Strona główna » Porady dla rodziców » Bezpieczeństwo dziecka nad wodą – o czym pamiętać?
dzieci nad wodą

Bezpieczeństwo dziecka nad wodą – o czym pamiętać?

Baseny, jeziora czy parki wodne mogą być świetnym miejscem zabawy dla rodzin. Przede wszystkim zadbaj o bezpieczeństwo malucha. Baseny, jeziora czy parki wodne mogą być świetnym miejscem zabawy dla rodzin. Ale bezpieczna zabawa jest możliwa tylko wtedy , kiedy rodzice są czujni na potencjalne niebezpieczeństwa – a to oznacza zwracanie ciągłej uwagi na dzieci, gdy znajdują się one w wodzie lub w jej okolicach.

dzieci-park-rozrywkiNajwięcej przypadków utonięcia ma miejsce w okresie od kwietnia do września. Najczęstszą ofiarą jest dwulatek bawiący się w ogrodowym basenie. Małe dzieci mogą utonąć nawet w kilku centymetrowej wodzie będącej w brodziku lub wannie. Dzieci nie walczą i nie ratują się kiedy wpadną do wody. Zwykle spadają w głąb bez krzyku i żadnego innego dźwięku. Jeśli dorośli nie zwracają uwagi, wypadek może być niezauważony.

Oto kilka punktów, o których należy pamiętać ażeby zabawa w wodzie była bezpieczniejsza dla twojej rodziny.

Żadne dziecko nie jest bezpieczne w wodzie.

Nie ważne co mówią reklamy, lekcje pływania dla niemowląt i brzdąców nie dają gwarancji bezpieczeństwa. Gdy dzieci są w wodzie rodzice powinni być cały czas w zasięgu ręki a nie zajmować się rozmowami. Brzdące i maluchy mogą utonąć, a starsze dzieci potrzebują rodziców aby trzymali je w ryzach i z dala od ryzykownych poczynań w wodzie.

Zapoznaj się i bądź na bieżąco z zasadami pierwszej pomocy.

Posiadając podstawową wiedzę dotyczącą jej zasad możesz ocalić swoje dziecko lub dziecko innych ludzi. Mądrze jest, co dwa lata odnowić kurs pierwszej pomocy.

Nie polegaj na dmuchanych zabawkach.

Nie należy w stu procentach wierzyć, że koła i deski do pływania czy motylki na ręce utrzymają głowy dzieci ponad wodą. Jeśli dziecko wpadnie do wody podczas zakładania koła, może upaść do góry nogami – głową w dół, a nogami w górę. Dmuchane przyrządy mogą sflaczeć i nie dają nam pewności, że głowa dziecka będzie ponad wodą. Nawet dzieci, które są dobrymi pływakami, nie mogą liczyć na dmuchane zabawki i powinny być opanowane gdy coś złego dzieje się z ich pontonami, kołami do pływania czy motylkami.

Dobre ogrodzenie pomoże ochronić dziecko


Jeśli masz ogrodowy basen, wyjdź poza minimum prawnych wymagań dotyczących bezpieczeństwa basenów w Twojej okolicy. Wokół basenu postaw ogrodzenie, które ma co najmniej 1,5 m wysokości i ma zamykany zatrzask, umieszczony dość wysoko. Najlepsze ogrodzenie jest ze słupków lub pali, unikaj ogrodzenia z łańcucha lub z dziurami, przez które dziecko z łatwością może się przedostać. Rozsuwane, szklane drzwi prowadzące z domu do basenu także nie są bezpieczną barierą – moment nieuwagi może spowodować, że dziecko się do nich dostanie. Jeśli chcesz dostać się do basenu bezpośrednio z domu upewnij się, że przejście jest bezpieczne dla dziecka.

Sprawdź dreny basenu.

Upewnij się, że wszystkie dreny pokrywające odpływy w basenie są sprawne i znajdują się w odpowiednim miejscu. Włosy dzieci z łatwością mogą dostać się do otwartych odpływów a mniejsi pływacy mogą zostać wciągnięci pod wodę.

Bądź czujny w trakcie przyjęć.

W trakcie przyjęcia zapewnij nadzór osoby dorosłej na czas trwania zabawy w basenie jeśli znajduje się w nim kilkoro dzieci. Może dojść do tragedii jeśli jakiś mały gość spaceruje na zewnątrz podczas gdy reszta zajada się urodzinowym tortem w domu. Jeśli to twoje dziecko jest gościem, dobrze jest pozostać z nim i mieć na niego oko. Zostaw telefon komórkowy przy basenie, ażeby w razie wypadku wezwać pomoc.

Kamizelka jest najlepsza.

Jeśli pływasz na łodzi, upewnij się, że każdy ma kamizelkę ratunkową. Dzieci powinny mieć ją założoną od momentu wejścia na pokład do chwili gdy go opuszczą i będą w drodze do domu. Na łodzi dorośli powinni cały czas mieć założoną kamizelkę ratunkową. Jeśli dzieci pływają wokół łodzi, trzymaj je z dala od silnika. W momencie startu silnika, śruba nie tylko może skaleczyć, ale również spowodować zatrucie tlenkiem węgla.

Nie mów hop póki nie przeskoczysz.

Dopóki nie będziesz pewna czy jest to bezpieczne, nie pozwól dzieciom skakać do jezior czy rzek. Sprawdź czy na dnie nie ma żadnego uskoku, czy nie ma tam zatopionych skał lub pali i czy prądy nie są zbyt mocne.

Pomóż ratownikom

Ratownicy nie są jedynymi osobami, które powinny pilnować twoich dzieci: oczywiście, że powinni na nie uważać. Czasami zatłoczone baseny utrudniają ratownikom zauważenie kogoś kto ma kłopoty w wodzie, a nikt nie będzie tak zwracał uwagi na Twoje dzieci jak Ty sama.