Nie przegap
Strona główna » Mama » Ciąża » Czy nadal mogę pracować w czasie ciąży?
Mama z dzieckiem

Czy nadal mogę pracować w czasie ciąży?

Dla kobiety w ciąży jest to niezwykle ważna kwestia. Większość kobiet, których ciąża nie jest zagrożona, pracuje aż do dnia porodu. Jak możesz połączyć pracę ze zdrowiem i komfortem w ciąży?

Pracująca mama

Czy mogę pracować w ciąży? Jaka praca jest dobra dla ciężarnej kobiety? To pytanie zadaje w końcu każda kobieta w ciąży: do kiedy mogę pozostać w pracy? W dalszej części tego tekstu znajdziesz odpowiedź, a także informacje o tym, jak zachować zdrowie i komfort w pracy!?

Kobiety często zastanawiają się, czy powinny przerwać pracę w ciąży i często niepotrzebnie się tym martwią. Większość kobiet w ciąży, jeśli tego chce, może kontynuować pracę aż do daty planowanego porodu. Praca w ciąży nie szkodzi dziecko. Zwłaszcza jeśli wykonujesz pracę, która jest odpowiednia dla ciężarnej. Jednak kobiety z ciążą wysokiego ryzyka, na przykład spodziewające się bliźniąt lub ze zdiagnozowanym ryzykiem przedwczesnego porodu, niekiedy wolą wziąć urlop macierzyński wcześniej. Chcą skorzystać z potrzebnego im odpoczynku, podczas gdy inne kobiety pracują bez przerwy?

Jak sobie radzić w pracy?

Nawet jeśli nie jesteś w ciąży wysokiego ryzyka, przestrzegaj poniższych zasad, aby zachować zdrowie i pozostać wypoczętą w ciągu dnia pracy:

  • Kilka razy dziennie rób przerwy i podnoś stopy do góry. Podczas ciąży krążenie zwalnia; podnoszenie stóp do góry stymuluje przepływ krwi, co pomaga zmniejszyć obrzęki stóp i w okolicach kostek.
  • Postaraj się zminimalizować stres w pracy. Jeśli Twoja praca jest bardzo stresująca, warto nauczyć się techniki radzenia sobie ze stresem, takiej jak joga lub medytacja.
  • Dobrze wysypiaj się w nocy. Niektóre kobiety odczuwają większe zmęczenie w ciągu dnia, gdy są w ciąży. Aby zwalczyć uczucie senności w dzień, zadbaj o lepszy wypoczynek w nocy. Lub – jeśli twoja praca na to pozwala – możesz znaleźć wygodne, odosobnione miejsce, aby się położyć i zdrzemnąć.

O czym należy pamiętać?

CiążaNiektóre zawody mogą stanowić ryzyko dla Ciebie i Twojego dziecko. W takim przypadku powinnaś zmniejszyć jej zakres lub zmienić zakres obowiązków. Jeśli Twoja praca wymaga wysiłku fizycznego, porozmawiaj ze swoim lekarzem lub położną. Jeśli jesteś wysportowana, być może nie będziesz musiała niczego zmieniać. Większość lekarzy zaleci jednak unikanie aktywności, które wymagają dobrej równowagi, ponieważ w czasie ciąży przesuwa się Twój środek ciężkości, przez co łatwiej o upadek.

Jeśli Twoja praca wymaga podnoszenia ciężkich przedmiotów, staraj się unikać nadwyrężania pleców, zwłaszcza jeśli pracujesz w drugim i trzecim trymestrze, gdy Twój brzuch staje się większy. Jeśli uda Ci się całkowicie uniknąć dźwigania, tym lepiej.

Powinnaś również porozmawiać z położną lub lekarzem, jeśli w pracy masz kontakt z silnymi środkami chemicznymi. Czasem wystarczy maseczka na twarz i grube rękawiczki, lecz to zależy od rodzaju chemikaliów.