Na pewno słyszałaś, że nauka korzystania z nocnika jest bardzo trudna i czasochłonna. Zachowaj cierpliwość, odpowiednie podejście, a z naszymi radami szybko zachęcisz malucha do siadania na nocnik.
Może się to wydawać nieco przerażające, ale wszyscy rodzice przez to przechodzą i wcale nie musi to być trudne. Kiedy twój maluch ma od 18 miesięcy do 2,5 roku, czyli jest w wieku, w którym może już sprawnie korzystać z nocnika, dręczy Cię zapewne jedna myśl: jak zacząć?
Chociaż prawdą jest, że niektóre dzieci szybko przestawiają się na nocnik, część maluchów może potrzebować trochę więcej opieki i uwagi. Odpręż się, weź głęboki oddech i postępuj zgodnie z poniższymi radami. Niebawem będziesz mogła pochwalić swojego malucha za szybkie postępy.
Wybierz odpowiedni czas
Nie ma sensu wysadzać dziecka na nocnik, dopóki nie będzie na to gotowe (i dopóki Ty nie będziesz na to gotowa!). To po prostu nic nie da. Pamiętaj, że potrzebujesz do tego dużo cierpliwości, a więc jeśli akurat zajmujesz się czymś stresującym, na przykład przeprowadzką lub remontem, poczekaj, aż będziesz mogła poświęcić maluchowi całą swoją uwagę.
Na szczęście oznaki, że dziecko jest gotowe, aby przesiąść się na nocnik, są dość oczywiste – wystarczy poobserwować uważnie malucha.
Po pierwsze, dziecko gotowe do korzystania z nocnika musi umieć postępować zgodnie ze wskazówkami. Zaczynaj naukę stopniowo. Najpierw zachęć malucha, by ćwiczył ściąganie i wkładanie majteczek lub pieluszki Pampers. Następnie przejdź do bardziej złożonych zadań, takich jak ściąganie pieluszki i następujące po tym siadanie na nocniku lub sedesie.
Twoje dziecko zacznie w tym wieku samo mówić Ci, kiedy musi zrobić siusiu lub kupkę, zwłaszcza gdy pokażesz mu i wyjaśnisz, jak korzystać z toalety (co jest doskonałym pomysłem). Może nawet próbować używać toalety samodzielnie – należy je wówczas gorąco chwalić.
Współpracuj z dzieckiem
Musisz oczywiście starannie wybrać, co kupisz dla swojego malucha, by uczyć go samodzielności (nocnik typu krzesełko z klapką, podkładka na muszlę klozetową itp.), ale niech sam też weźmie udział w podejmowaniu decyzji, ponieważ dzięki temu będzie naprawdę podekscytowany nauką korzystania z nocnika.
Kiedy już ustalisz, jaki nocnik czy podkładka najlepiej nadaje się dla Twojego dziecka, pozwól mu wybrać kolor i wzór. Spodoba mu się na pewno, że może wziąć udział w zakupie, będzie też wiedziało, że nocnik jest przeznaczony właśnie dla niego.
Nie zniechęcaj się
Jak w większości przypadków dotyczących dzieci, najważniejsza jest cierpliwość. Pamiętaj, że dziewczynki zazwyczaj nieco szybciej uczą się korzystać z nocnika. Chłopcom zajmuje to czasem nawet kilka miesięcy. Staraj się zachować zimną krew (i jeśli to możliwe, podchodzić do tego z uśmiechem), a wszystko będzie dobrze.
Bądź przygotowana na niepowodzenia. Czasem Twojemu dziecku nauka korzystania z nocnika będzie szła gorzej – to zupełnie normalne. Ważne jest za to, by odpowiednio reagować na te niepowodzenia. Jeśli dziecko zabrudzi bieliznę, nie możesz się złościć, nie wolno go też karać. Myśl pozytywnie – wyjaśnij, że takie rzeczy się zdarzają. Następnie przypomnij maluchowi, że następnym razem, kiedy potrzebuje zrobić siusiu lub kupkę, powinien usiąść na swoim wspaniałym nowym nocniku.
Pamiętaj, że trening korzystania z nocnika polega na regularności i powolnych postępach. Spróbuj wykorzystywać dni nauki do maksimum. Nie zapominaj, że musisz nauczyć malucha korzystania z nocnika tylko raz. Wkrótce będzie to tylko odległe wspomnienie.