Nie przegap
Strona główna » Mama » Ciąża » Ile daje ruch w ciąży? Formy aktywności dla przyszłych mam

Ile daje ruch w ciąży? Formy aktywności dla przyszłych mam

W trakcie ciąży ciało kobiety zmienia się. Większość aktywności, które do tej pory wykonywałyśmy bez problemu, nagle sprawiają spory wysiłek. Lekarstwem na wszelkie dolegliwości jest właśnie ruch, dzięki któremu lepiej odkryjemy swoje ciało i przygotujemy je do porodu.

Co mi wolno a czego nie?

Ciąża to nie choroba, ale słuchajmy swojego ciała. Jeśli mamy ochotę poleniuchować, róbmy to. Jeśli zdecydujemy się poruszać, nie ograniczajmy swojego zapału. Warto jednak zachować ostrożność i każde bardziej intensywne ćwiczenie konsultować ze swoim lekarzem. Na zaplanowanie pierwszego treningu najlepiej poczekać do 13 tygodnia ciąży lub pierwszego USG. Jeśli ciąża będzie rozwijać się prawidłowo i nie pojawią się żadne przeciwwskazania, możemy śmiało wysilić się na dowolną formę aktywności. To, czego powinniśmy zdecydowanie unikać to gry zespołowe, sporty ekstremalne, sztuki walki i nurkowanie. Ale spokojnie, jest masa ćwiczeń bezpiecznych.

Dostosuj ćwiczenia do swoich możliwości

Początki są trudne. Zwykle nie mamy sił, jesteśmy ospałe i ostatnie o czym myślimy to wysiłek fizyczny. Jest to czas, aby powoli przyzwyczajać swoje ciało do ruchu. Na tym etapie świetnie sprawdzą się długie spacery, domowe rozciąganie na macie, a także basen.

Stopniowe budowanie świadomości swojego ciała poprzez łagodne rozciągające ćwiczenia sprawią, że nasz organizm zaczyna funkcjonować w trybie aktywności. Otrzymujemy stabilne i częste zastrzyki endorfin, poprawia się nam nastrój, czujemy się silniejsze i mocniejsze – zauważa Natalia Mińska, wykwalifikowana doula.

Paradoksalnie więcej energii i lepszą kondycję mamy w drugim trymestrze ciąży, mimo że jesteśmy o kilka kilogramów cięższe. Nie bójmy się w tym czasie pójść na siłownię, fitness, czy nawet potruchtać na świeżym powietrzu. Szczególne istotne dla utrzymania kondycji są ćwiczenia partii dolnych (stóp, pośladków, ud i łydek). Regularne serie wykroków, czy przysiadów uelastycznią nasze nogi i stawy. Ćwiczenia z własnym ciężarem także podziałają wzmacniająco na nasz organizm i nie przeciążą go. Pamiętajmy, aby trening trwał nie dłużej niż 45 min.

Joga – równowaga dla ciała i duszy

Dla tych, które prócz ruchu szukają wyciszenia, uspokojenia, wewnętrznej koncentracji, joga sprawdzi się idealnie. Dzięki tej formie aktywności uczymy się prawidłowego oddechu oraz budujemy świadomość swojego ciała. Joga wycisza rozbiegany umysł, a ćwiczenia oddechowe uspokajają i relaksują ciało na głębokim komórkowym poziomie. Ćwiczenia w formie medytacji da nam chwilę wytchnienia i czas na przemyślenia, a także może okazać się będzie świetnym rozwiązaniem na stres.

Twoje ciało zyskuje!

Jeśli już zdecydujemy się stałe wprowadzenie ćwiczeń w czasie ciąży, możemy liczyć na szereg korzyści takich jak:
– uelastycznienie układu sercowo-naczyniowego,
– poprawa układu krążenia i dotlenienie mózgu,
– złagodzenie zaparć,
– zapobiegnięcie przyrostu masy ciała i otyłości,
– zwiększenie wytrzymałości,
– lepsze ukrwienie gruczołów piersiowych,
– dobry nastrój.

Kondycja w trakcie porodu i po…

Regularna aktywność w czasie ciąży przygotuje nas do porodu i sprawi, że będzie on mniej uciążliwy. Ćwiczenia pozwalają nam kontrolować słabe i mocne strony swojego organizmu, a to może być naszym asem w rękawie w czasie porodu.

Jedną z wielu zalet uprawiania sportu w czasie w ciąży odczuwalnym już po porodzie, jest zdecydowanie szybszy powrót do formy po ciąży. Pamięć ciała jest pod tym względem niesamowita, bo ciąża to naprawdę fizjologiczny stan organizmu – radzi Natalia Mińska.

Form aktywności jest naprawdę wiele. Pamiętajmy jednak, aby dostosować je do swoich możliwości fizycznych i zdrowotnych, tak aby zapewnić sobie i swojemu dziecko bezpieczeństwo.