Nie przegap
Strona główna » Mama » Ciąża » Jak podawać lekarstwa dzieciom?

Jak podawać lekarstwa dzieciom?

Wielu nowo upieczonych rodziców (ale też niektórzy doświadczeni) nie wie, jak podawać lekarstwa niemowlętom i małym dzieciom. Sekret sukcesu tkwi w nastawieniu – musimy być przekonani, że maluszek naprawdę potrzebuje leku. Dziecko wyczuwa wszelkie Twoje wątpliwości i będzie się upierać bez względu na to, co zrobisz – chyba że szczerze będziesz wierzyć, że to co robisz, jest najlepsze.

Bądź pewna siebie i zdecydowana. Jeśli nie jesteś przekonana, że lekarstwo jest konieczne, porozmawiaj z pediatrą, zamiast bez przekonania wmuszać w maluszka lek. Jeśli Twoje maleństwo naprawdę ma duży problem z przyjmowaniem leków, nawet jeśli bardzo się starasz, a lekarz uważa, że jest niezbędne, skonsultuj się z farmaceutą. Zapytaj o alternatywne leki, o mniejszej jednorazowej dawce, takie, które należy przyjmować rzadziej i wypadają lepiej w testach smakowych. Inna forma lekarstwa może pomóc – niektóre dzieci lepiej radzą sobie z tabletkami rozcieranymi i podanymi w jedzeniu, niż ze śmiesznie smakującymi płynami.

Ogólne Rady – Co Zrobić, Aby Lek Został Połknięty.

para-z-dzieckiemUpewnij się, że kiedy Twoje maleństwo połyka lekarstwo stoi lub siedzi w pozycji wyprostowanej, nachylone pod kątem 45 stopni. To zmniejsza ryzyko zakrztuszenia. Lekarstwo płynne podawaj wzdłuż jednej strony buzi, blisko środka języka. Jeśli lek trafi dokładnie na środek podniebienia, wywoła u malucha odruch wymiotny. Tabletkę umieść na końcu języka. Jeśli to możliwe, zamaskuj nieprzyjemny smak lekarstwa. Najlepsze sposoby to mus jabłkowy, jogurt, budyń albo dżem. W przypadku wyjątkowo opornego malca, wypróbuj miękkie słodycze, lody lub syrop czekoladowy. Mieszanie lekarstwa z płynem, na przykład sokiem, mieszanką mleczną lub mlekiem może nie być najlepszym rozwiązaniem, ponieważ spora część leku zostanie na ściankach filiżanki, szklanki lub butelki. Jeśli chcesz wykorzystać płyn, użyj jego małej ilości i upewnij się, że dziecko połknęło wszystko. Jeśli używasz łyżeczki, użyj podobnej do łyżeczki-miarki – jest dokładniejsza niż zwykła stołowa. A najlepiej będzie użyć plastikowej łyżeczki-miarki z oznaczonym dozowaniem.

Nigdy nie mów maluchowi o lekarstwach jak o słodyczach – możesz tym niebezpiecznie zdezorientować dziecko. Powiedz lepiej, jak jest naprawdę. Jeśli Twoje dziecko nie jest jeszcze nastolatkiem, nigdy i pod żadnym pozorem nie pozwalaj mu zażywać leków bez nadzoru. Nie targuj się i nie przekupuj malucha, bo stawka za kolejne dawki leku będzie tylko rosnąć. Co więcej, wyślesz sygnał, że przyjmowanie lekarstw podlega negocjacjom, podczas gdy w rzeczywistości nie może tak być. Pozostaw jednak dziecku nieco wolności w tej sytuacji np. w kwestii tego, z której filiżanki wypije lekarstwo albo w którym pokoju chce zażyć swój lek. Nie sugeruj jednak, że ktokolwiek z Was może podjąć decyzję czy lek przyjmować, czy też nie. Nie karz dziecka, które odmawia przyjęcia leku. Większość lekarstw okropnie smakuje, a wszyscy ludzie są zaprogramowani tak, aby unikać gorzkiego smaku, który w naturze często jest charakterystyczny dla trucizn. Po prostu nalegaj i nie odpuszczaj. A kiedy misja zostanie wypełniona, nie zapominaj o WIELKIM uścisku i gratulacjach za dobrze wykonane zadanie – dla Was obojga!

Oto niektóre metody i techniki podawania leku, dostosowane do wieku Twojego malucha.

Niemowlęta

Trzymaj swojego malucha pod kątem 45 stopni, z opuszczonymi rączkami i podtrzymuj jego główkę. Używając plastikowej strzykawki, zakraplacza lub smoczka od butelki, podaj lekarstwo z boku języka, raczej unikaj podawania leku do przestrzeni między policzkiem a dziąsełkami (dziecku łatwiej jest wtedy wszystko wypluć). Unikaj także podawania leku głęboko, wprost na nasadę języka, głęboko, ponieważ maleństwo może zacząć się krztusić. Zaraz po podaniu lekarstwa, pozwól maluszkowi poprawić smak mlekiem lub sokiem.

Małe Dzieci I Przedszkolaki.

zabawy-z-dziecmiMożesz zniwelować niedobry smak niektórych płynnych lekarstw na kilka sposobów. Schłódź lek, daj dziecku do ssania lód na patyku lub małe kawałki lodu, jeszcze zanim podasz mu lek. Po połknięciu leku daj maluszkowi trochę jego ulubionego zimnego napoju, aby usunąć nieprzyjemny posmak. Niska temperatura zmniejszy wrażliwość kubków smakowych. Możesz też zmieszać lekarstwo z silnie aromatycznym jedzeniem, takim jak budyń czekoladowy. Upewnij się jednak, że dziecko zjadło całą wymieszaną z lekarstwem porcję. Możesz także rozcieńczać lekarstwo w płynie o bardzo silnym smaku, takim jak sok jabłkowy, ale również w tym przypadku Twoja pociecha musi wypić wszystko do końca. Najczęściej przyjmowania leków odmawiają maluchy w wieku od 1 do 4 lat. Dzieci w tym wieku mają mocno wyrobione zdanie na temat tego, co jedzą i piją, i często nie mają zaufania do nowych potraw, nawet jeśli my uważamy je za smaczne. Posłuchaj o odczuciach Twojego dziecka na temat zażywania lekarstw – jeszcze zanim spróbujesz mu jakieś podać.

Malec może stawiać silny opór, ale jeśli pozostaniesz stanowcza, a przy tym nadal będziesz go słuchać, możesz być zaskoczona, jak w rezultacie maluszek będzie z Tobą współpracować. W ostateczności możesz przytrzymać dziecko i podać mu lekarstwo, ale jest to metoda wywołująca u malucha poczucie bezsilności i zdecydowanie lepiej zadziała wysłuchanie jego odczuć. Jeśli masz do pomocy drugą osobę dorosłą, jedno z Was może mocno objąć maluszka, przytrzymując jego rączki w dole, a główkę pod kątem 45 stopni. Drugi dorosły poda w tym czasie lekarstwo, wykorzystując plastikową strzykawkę – zgodnie z metodą opisaną powyżej dla niemowląt. Jeśli jesteś jedyną osobą dorosłą obecną w porze podawania leku, możesz zawinąć swoje maleństwo w prześcieradło albo kocyk, jak dziecko indiańskie, z rączkami w dole. Następnie trzymając go w pozycji do góry, pod kątem 45 stopni, podaj mu lekarstwo przy pomocy plastikowej strzykawki (zobacz powyżej). Potem daj małemu bohaterowi jakąś nagrodę za zażycie leku, ale daj mu odczuć, że jeśli odmówi przyjęcia następnej dawki, znowu będziesz musiała go przytrzymać. Daj maluchowi wybór, czy weźmie lekarstwo sam, czy trzeba będzie go przytrzymać.

Dzieci W Wieku Szkolnym.

dziecko w szkoleDzieci w tym wieku potrafią już zrozumieć, dlaczego lekarstwo jest konieczne i czują większą kontrolę nad przyjmowaniem leków. Mogą nawet same zażywać leki pod nadzorem dorosłych. Jeśli Twoje dziecko niechętnie przyjmuje leki, możesz wykorzystać tablicę z gwiazdkami i nagradzać malucha gwiazdką za przyjęcie kolejnej dawki leku. Jeśli problem są płynne leki o nieprzyjemnym smaku lub lekarstwa do pogryzienia, sprawdź – może Twoje dziecko może już łykać pigułki. Dzieci mogą się nauczyć połykania pigułek już w wieku 5 lat, ale jest bardziej prawdopodobne, że opanują tę umiejętność dopiero w szkole podstawowej, w wieku 7 lub 8 lat. Aby nauczyć malca tej umiejętności, ćwicz z nim połykanie małych kęsów miękkiego jedzenia – bez wcześniejszego gryzienia. Stopniowo przechodź do niewielkich, twardych produktów, które mogą się szybko rozpuścić w razie, gdyby utknęły – np. drażetki M & M lub małe kawałki lodu. Kiedy nadejdzie pora zażycia leku, spróbuj podać maluchowi małe pigułki w całości lub duże – pocięte na połówki lub ćwiartki.