Czy wiesz, że od chwili narodzin Twoje niemowlę chłonie każde wypowiedziane przez Ciebie słowo? Poszerz repertuar codziennych czynności, aby przyspieszyć rozwój mowy swojej pociechy.
Chociaż Twój maluszek nie będzie w stanie zwerbalizować swoich myśli do 7.-12. miesiąca życia, znacznie wcześniej może zacząć wydawać z siebie dźwięki, na które tak bardzo czekasz. Dzięki aktywnościom i wyborom podejmowanym przez Ciebie od dnia narodzin niemowlęcia możesz zadbać o prawidłowy rozwój jego mowy.
Efekty kilku drobnych zmian w codziennej rutynie mogą być oszałamiające. Nie zapomnij o tym, a Twoja pociecha wypowie swoje pierwsze słowa zanim się obejrzysz.
Opowiadaj, opowiadaj, opowiadaj…
Zanim Twoje niemowlę zacznie mówić, będzie rozumieć więcej niż myślisz. Pomiędzy 8. i 12. miesiącem możesz zauważyć, że dziecko sprawia wrażenie, jakby rozumiało, co się do niego mówi. Przykładowo, gdy mówisz, że tatuś wraca do domu, maluch może być wyraźnie podniecony. Albo na wieść, że wybieracie się na spacer, dziecko może piszczeć czy śmiać się radośnie.
Dlatego nieustanna rozmowa z dzieckiem jest bardzo ważna: pomaga mu w zrozumieniu otaczającego go świata. Podczas gotowania obiadu opowiadaj o tym, jakich składników używasz. Na spacerze opisuj mijane zwierzęta i rodzaje sklepów. Niech Twój język będzie prosty i konkretny, używaj słownictwa konsekwentnie. Jeśli dziś mówisz o Waszym psie „szczeniak”, nie nazywaj go jutro „szczenię”.
Wybieraj odpowiednie książki
Pomocna będzie każda książka, jednak te z obrazkami są wyjątkowo przydatne w stymulowaniu rozwoju mowy dziecka. Wykorzystuj książki z obrazkami, żeby zwrócić uwagę dziecka na fakt, że wszystko ma swoją nazwę. Nie obawiaj się „przerabiania” w kółko tych samych przedmiotów, nazw, zdjęć.
Zachęcaj do dwustronnej interakcji
Nawet jeśli Twoje maleństwo dopiero zaczyna podejmować próby rozmowy i potrafi wykrztusić z siebie tylko parę głosek, zawsze daj mu szansę przyłączyć się do konwersacji. Zadawaj pytania i czekaj na odpowiedź. Nawet pozornie nic nie znacząca „wymiana zdań” między Tobą a Twoją pociechą uczy ją, że do komunikacji potrzebne są dwie osoby, a także, że rozmowa z nią to dla Ciebie przyjemność.
Nie przesadź z naśladowaniem języka dziecka.
Prawdopodobnie szybko zauważysz, że zwracasz się do dziecka w specyficzny sposób. Niektórzy rodzice, rozmawiając z dziećmi używają prostych zdań, zazwyczaj w połączeniu z wysokim tonem i przesadną intonacją.
Choć udowodniono, że ułatwia to niemowlętom naukę mówienia, staraj się nie zagalopować. Proste, ekspresyjne zdania są w porządku, jednak staraj się nie powtarzać niepoprawnych słów, ponieważ dziecko dopiero uczy się mówić i może powtarzać je po Tobie. Zamiast tego powtórz poprawną wersję słowa. Prędzej czy później maluch zauważy różnicę.
Jeśli będziesz codziennie nawiązywać konwersację z dzieckiem, zdziwisz się, jak szybko rozwinie się jego mowa.