Nie przegap
Strona główna » Porady dla rodziców » Jak urządzić pokój dla dziecka?

Jak urządzić pokój dla dziecka?

Dla niemowlaka

Pokój dla niemowlęcia powinien być zaprojektowany tak, aby był zarówno komfortowy jak i funkcjonalny. Pierwszoplanowym meblem jest łóżko, które powinno spełniać wszelkie standardy bezpieczeństwa, dlatego należy  się upewnić, że, odległość pomiędzy szczebelkami nie przekracza 6 centymetrów. Kiedy dziecko podrośnie, dodatkowym udogodnieniem jest zdejmowana ściana boczna łóżeczka lub wyjmowane szczebelki, dzięki którym dziecko będzie mogło swobodnie wchodzić i wychodzić.

W pokoju niemowlaka, niezmiernie ważne jest wygospodarowanie miejsca zarówno do przewinięcia dziecka, jak i do karmienia. Odpowiedni przewijak powinien zapewnić wygodne i bezpieczne przewijanie. Praktycznym rozwiązaniem są komody zintegrowane z przewijakami. W ich szufladkach można przechowywać kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji, dzięki czemu wszystkie niezbędne akcesoria są zawsze pod ręką. Aby stworzyć przytulny kącik do karmienia, wystarczy zaopatrzyć się w wygodny fotel  (najlepiej z podłokietnikami i podnóżkiem), stolik bądź szafkę a także lampkę nocną.

Umeblowanie pokoju dla starszych dzieci

Pokój dziecka to zarówno miejsce twórczej zabawy, nauki, jak i odpoczynku po całym dniu wrażeń. Dozwolone są różnokolorowe meble oraz wszelkiego rodzaju inspirujące dekoracje i akcesoria. Od pewnego czasu, obowiązującym trendem jest urządzanie pokoju dziecięcego według wybranego motywu przewodniego. Zainteresowania twojej pociechy mogą dostarczyć ci inspiracji do aranżacji wymarzonego pokoju. Wiedząc czym ekscytuje się dziecko, możesz wyczarować w pokoju dowolnie wybraną krainę.

W zależności od wielkości pomieszczenia, można zdecydować się na meblościankę lub meble wolnostojące, łóżko tradycyjne lub piętrowe, pod którym można zorganizować dziecku kącik do zabawy lub nauki. Przy aranżowaniu miejsca do odrabiania lekcji, pamiętaj o wyborze regulowanego, ergonomicznego krzesła, które zapewni dziecku odpowiednią postawę.

Dzieci potrzebują przestrzeni do zabawy, dlatego wszelkie meble najlepiej jest ustawić pod ścianą. Producenci mebli dziecięcych oferują modele zarówno dla dziewczynek, jak i chłopców. Jeżeli chcesz, aby pokój zmieniał się wraz z wiekiem dziecka, możesz wybrać meble modułowe, które można dokupić w każdej chwili i dowolnie konfigurować, w zależności od potrzeb i wieku twojego malca. Decydując się na takie rozwiązanie można niemało zaoszczędzić.

Pokój dla kilkorga dzieci

Jeżeli w pokoju będzie przebywać więcej niż jedno dziecko, przy jego aranżowaniu postaraj się sprawiedliwie rozdzielić przestrzeń oraz wziąć pod uwagę potrzeby każdego z nich. Jeżeli dzieci są w podobnym wieku, wystarczy np. wydłużyć blat biurka, aby mogły uczyć się wspólnie. Żeby zaoszczędzić więcej miejsca, dobrze zdecydować się na łóżko piętrowe. Dla odmiany, jeśli różnica wieku pomiędzy dziećmi jest duża, należy oddzielić pokój tak, by wygospodarować im oddzielną przestrzeń, zarówno do nauki i zabawy.

 

Dodatkowe akcesoria

Wszystko co kolorowe, przyciąga uwagę dzieci. Milusińscy uwielbiają kolory, dlatego podczas urządzania pokoju dziecięcego może ponieść cię fantazja. Ściany można urozmaicić fototapetą, naklejkami, fotografiami, czy rysunkami dzieci. Nowością są także samoprzylepne tapety do kolorowania, po których dzieci mogą dowolnie rysować i malować. Jeśli chodzi o oświetlenie, na rynku są dostępne lampy o różnych kształtach i kolorach, imitujące rośliny, zwierzęta, a nawet postacie z bajek. Aby zapobiec ewentualnym problemom ze wzrokiem, zadbaj także o odpowiednie oświetlenie biurka.

Dzieci spędzają dużo czasu na czworakach lub bawiąc się na podłodze. Dlatego dobrze, aby w pokoju dziecięcym znalazł się dywan, który nie tylko chroni przed zimną podłogą, ale dodatkowo stanowi element dekoracyjny. Nie musi zajmować całej powierzchni pokoju. Wśród różnorodnych wzorów i motywów, każdy znajdzie coś dla siebie. W odniesieniu do zabawy – dużą popularnością cieszą się ręcznie wykonywane namioty tipi oraz wiszący namioty z baldachimem. Sprzyjają zabawie – dzieci mają w nich swoje kryjówki oraz przechowują swoje „skarby”.

Bałagan w pokoju dziecka to temat drażliwy. Aby nad nim zapanować, dobrze jest zaopatrzyć pokój w praktyczne szafki, szuflady i półki, w których przechowasz wszystkie dziecięce akcesoria i zabawki. Tańszą alternatywą dla mebli mogą być skrzynie, pudełka oraz kosze. W nich także uporządkujesz piętrzące się na podłodze zabawki.

Dzieci uwielbiają różnorodność, dlatego nie bój się kolorów i wzorów. Łączenie, pozornie nie pasujących do siebie motywów, jest teraz na czasie. Podczas aranżowania pokoju pozwól wykazać się swojemu dziecku – to może być dla was obojga świetna zabawa!

Zastanawiasz się jak urządzić dziecięcy pokój? Zainspiruj się i stwórz dziecku pokój jego marzeń:

http://forum.leroymerlin.pl/forum/pokoj-dzieciecy,2,116.html