Nie przegap
Strona główna » Rozwój » Jak wygląda rozwój dziecka między 18 a 21 miesiącem?

Jak wygląda rozwój dziecka między 18 a 21 miesiącem?

Skąd się wzięło takie dziecko? Między 18 a 21 miesiącem życia dziecko zaczyna uczyć się wspinać, odkrywać otaczający je świat i bawić się z innymi – zmienia się nie do poznania. Dowiedz się, jak wygląda rozwój dziecka w tym okresie.

Jeśli zachowanie Twojego dziecka w okresie od 18 do 21 miesiąca życia drastycznie się zmienia, nie wpadaj w panikę – to zupełnie normalne. W drugim roku życia Twoje dziecko w naturalny sposób dąży do niezależności. Warto przyjrzeć się bliżej najważniejszym punktom zwrotnym na tym etapie rozwoju.

Chodzenie i bieganie

dziecko-na-trawieWiększość dzieci uczy się chodzić bez pomocy między 9 a 17 miesiącem życia, co oznacza, że półtoraroczny maluch prawdopodobnie będzie już poruszał się samodzielnie. W związku z tym należy bezwzględnie zadbać o przygotowanie domu pod kątem potrzeb i bezpieczeństwa dziecka, które właśnie zaczęło samodzielnie chodzić. Należy również pamiętać, że około pół roku po tym, jak Twoje dziecko nauczy się chodzić, prawdopodobnie nabędzie również umiejętność biegania. Już teraz warto przygotować się psychicznie do pogoni za nim!

Wspinaczka

Wkrótce po tym, jak Twoje dziecko nauczy się biegać, odkryje kolejną fascynującą umiejętność: wspinanie się. „Do góry!” – oto co może stać się jego ulubionym okrzykiem… I nagle wszystko w domu okaże się znakomitym polem do wspinaczkowych popisów, nie tylko meble i schody, ale również psi grzbiet czy nogi rodziców. Warto zastanowić się już teraz nad zajęciami dla dzieci, które będą obejmować wspinanie się.

Zabawa z dziećmi

Nawet jeśli Twoje dziecko miało okazję spotykać się wcześniej z innymi dziećmi, raczej nie wiedziało, jak skorzystać z towarzystwa rówieśnika. Zmienia się to całkowicie właśnie w tym okresie jego życia. Warto przyjrzeć się swojemu dziecku w jaki sposób zaczyna zwracać uwagę na inne napotkane dzieci, a nawet nawiązywać z nimi kontakt. Nie będzie jeszcze umiało czekać na swoją kolejkę ani dzielić się z innymi, ale jest już na dobrej drodze.

Zabawa w naśladowanie

Zabawa w naśladowanie odgrywa ważną rolę w rozwoju i i kształtowaniu wyobraźni Twojego dziecka. W okresie od 18 do 24 miesiąca życia zabawa zaczyna je naprawdę interesować. To właśnie wtedy można zaobserwować, jak Twoje dziecko przemawia do swoich pluszaków lub karmi lalki. Zachęć dziecko do korzystania z wyobraźni, wybierając akcesoria do zabaw, takie jak kostiumy do przebierania, domki dla lalek i repliki produktów spożywczych

Mowa

Rozwój mowy nabiera rozpędu u dzieci w wieku 18–21 miesięcy. Wcześniej Twoje dziecko umiało zapewne tylko gaworzyć lub naśladować dorosłych. Teraz wypowiada już proste, krótkie zdania, takie jak „mama daj”. Organizuj dziecku zabawy i zajęcia, które pomagają rozwijać umiejętność mówienia, na przykład zabawę w telefon czy „czytanie na zmianę”.

Pamiętaj, że gdy Twoje dziecko ma od 18 do 21 miesięcy, w jego życiu następują bardzo ważne zmiany. 21. Może cię zaskoczyć jego nagłe poczucie niezależności i błyskawiczne postępy, a oznacza to tylko tyle, że rozwija się prawidłowo.