Nie przegap
Strona główna » Porady dla rodziców » Jak wzmacniać więź taty z noworodkiem?

Jak wzmacniać więź taty z noworodkiem?

Do wszystkich świeżo upieczonych ojców! Nie za bardzo wiesz, jak zacząć nawiązywać kontakt ze swoim noworodkiem? Nie jesteś sam. Niektórzy rodzice zaczynają nawiązywanie więzi z maluszkami praktycznie od razu, a inni (zarówno mama, jak i tata) nie mają pewności, w jaki sposób mogą rozpocząć bliski kontakt z dzieckiem.

 

noworodekTworzenie więzi jest jednak naprawdę ważne. Niezależnie od długoterminowych efektów, jakie uda się osiągnąć, jedno jest pewne: silne, zdrowe relacje będą wspomagać rozwój dziecka, dając mu poczucie bezpieczeństwa i wysoką samoocenę. Co więcej, kształtowanie tych więzi może zacząć się od razu po urodzeniu dziecka. Będziesz w stanie to robić w trakcie wykonywania codziennych czynności. Jak tego dokonać?

Przytulaj malucha

Uwielbiasz swoje dziecko, a Twoje dziecko uwielbia być w Twoich ramionach. Świeżo upieczony tata powinien nosić noworodka, kołysać go i tulić blisko swojej skóry, aby dodatkowo wzmocnić więź.

Masuj malucha

Proste masaże mogą pomóc dziecku w odprężeniu się i zaśnięciu. Sekret tkwi w bardzo delikatnym masażu. Dowiedz się, czy w lokalnym szpitalu organizowane są zajęcia z masażu niemowląt lub poczytaj co nieco na ten temat.

Komunikuj się z maluchem

Cóż z tego, że Twoje maleństwo nie ma pojęcia, o czym do niego mówisz, ale i tak jest zachwycone brzmieniem Twojego głosu. Niezależnie od tego, czy czytasz, śpiewasz dziecku lub mówisz do niego (albo nawet naśladujesz jego urocze gaworzenie), stymulujesz jego zmysły i pogłębiasz więź między Wami.

Zrób maluchowi kąpiel

Wykąpanie noworodka pomoże Wam obojgu zrelaksować się po intensywnym dniu i przygotować się na nocny odpoczynek.

Noś dziecko blisko ciała

Gdy chcesz być w pobliżu swojego maleństwa, ale nie jesteś w stanie trzymać go na rękach (na przykład coś piszesz lub składasz pranie), możesz nosić je na sobie. Włożenie dziecka w nosidełko pomoże mu przytulić się do Twojej piersi – pamiętaj tylko, że nosidełko musi zapewniać dobre podparcie głowy i karku.