Nie przegap
Strona główna » Porady dla rodziców » Jak leczyć przeziębienie – 5 domowych sposobów na walkę z przesileniem jesiennym

Jak leczyć przeziębienie – 5 domowych sposobów na walkę z przesileniem jesiennym

Jesień to czas, kiedy dni stają się coraz krótsze, poranki chłodniejsze, a pogoda za oknem nie zachęca do spacerów. Nietrudno o przemoknięcie, czy przemarznięcie, z powodu których droga do przeziębienia staje się niezwykle krótka. Jak sobie radzić z przesileniem jesiennym, nie ulegając przy tym przeziębieniu i grypie?

Ciepło – najważniejszy sprzymierzeniec w walce o zdrowie

Do przeziębienia dochodzi najczęściej przez osłabienie organizmu, spowodowane jego nadmiernym wychłodzeniem. Najlepszym sprzymierzeńcem w walce o zdrowie jest zatem utrzymywanie komfortu termicznego. Należy pamiętać, aby szczególnie w czasie choroby odpowiednio ogrzewać mieszkanie, zachowując przy tym zdrowy rozsądek – optymalna temperatura w pomieszczeniu to około 21 stopni C. Wskazane jest również regularne wietrzenie, które uniemożliwia namnażanie się w mieszkaniu bakterii i wirusów.

Zdrowa dieta

Jednym z najpopularniejszych domowych sposobów na przeziębienie jest ciepłe mleko z czosnkiem. Ten niezbyt lubiany, lecz skuteczny napój rozgrzewający, można urozmaicać na wiele sposobów, np. rozpuszczając w nim łyżkę miodu. W walce z chorobą zalecana jest również odpowiednia dieta, bogata w naturalne produkty wspomagające układ immunologiczny. Warzywa i owoce, które zawierają witaminę C warto spożywać szczególnie w okresie jesienno – zimowym. Dotyczy to szczególnie cytrusów, papryki, kiszonej kapusty i ogórków.

Nie tylko miód i cytryna

Sposobów na to, jak leczyć przeziębienie jest wiele. Jednym z najprzyjemniejszych i najsmaczniejszych jednocześnie, jest spożywanie rozgrzewających herbat z takimi dodatkami jak cytryna, miód, czy imbir. Prawdziwi miłośnicy tego naparu mogą stosować również niezwykle zdrowe i aromatyczne herbaty z lipy, czarnego bzu oraz maliny.

Odetchnąć z ulgą

Wyjątkowo uciążliwe objawy przeziębienia, takie jak katar i gorączka, mogą prowadzić do odwodnienia. Niezwykle istotne jest więc dostarczanie organizmowi dużej ilości wody, która dodatkowo usunie znajdujące się w nim toksyny.

Męczący katar trudno zwalczyć, jednak aby stał się mniej dokuczliwy warto posmarować skrzydełka nosa maścią majerankową. Ten prosty zabieg udrożni zatkany nos, pozwalając tym samym na swobodne oddychanie. Podobny efekt można osiągnąć, biorąc gorącą kąpiel z kilkoma kroplami aromatycznego olejku eukaliptusowego, bądź stosując ziołową inhalację.

Podwyższona temperatura ciała jest naturalnym mechanizmem obronnym organizmu, który walczy z drobnoustrojami. Przyjemne ukojenie mogą przynieść chłodne okłady na czoło, a także masowanie skroni opuszkami palców. Towarzyszące przeziębieniu bóle mięśni i stawów można zmniejszyć, wykonując masaż obolałych części ciała i smarując je rozgrzewającą maścią kamforową.

Bezpiecznie i naturalnie

Doskonałym rozwiązaniem dla osób, które zdecydują się na przyjmowanie lekarstw jest skuteczna i bezpieczna terapia homeopatyczna. Preparaty w niej wykorzystywane produkowane są na bazie surowców pochodzenia naturalnego: roślinnego, zwierzęcego i mineralnego. Ich stosowanie pobudza naturalne siły obronne organizmu, co umożliwia szybki powrót do zdrowia.

Jednym z najskuteczniejszych leków, które łagodzą objawy grypy i wspomagają organizm w walce z chorobą jest lek Oscillococcinum. Preparat ten bardzo dobrze sprawdza się także w przypadku takich dolegliwości jak gorączka, bóle mięśniowe i kostno-stawowe. Dzięki niemu objawy choroby ustępują szybciej i mają zdecydowanie łagodniejszy przebieg. Co ważne, lek ten cechuje bardzo wysoki profil bezpieczeństwa – nie wchodzi w interakcje z innymi preparatami leczniczymi, a także nie wywołuje działań niepożądanych. Właściwości te są niezwykle istotne szczególnie w przypadku małych pacjentów. Oscillococcinum może być więc bez obaw podawany dzieciom, np. w formie rozpuszczalnych w wodzie granulek, a także kobietom w ciąży.

Aby wygrać walkę z chorobą, warto najpierw dobrze poznać przeciwnika. Odpowiedzi na więcej nurtujących pytań, związanych z przeziębieniem i grypą można znaleźć na stronie: http://oscillo.pl/grypa-i-przeziebienie/grypa-i- przeziebienie.-6- najczesciej-zadawanych- pytan/.

Jeśli wszystkie domowe sposoby, zwalczające dokuczliwe objawy choroby zawiodą, najważniejsza jest natychmiastowa reakcja. Podjęcie odpowiednio szybkich działań może pomóc uniknąć przeziębienia, zanim na dobre się ono rozwinie.