Nie przegap
Strona główna » Porady dla rodziców » Nauka dziecka » Najciekawsze zabawki dla dzieci!

Najciekawsze zabawki dla dzieci!

Zabawki – kupowane na urodziny, pod choinkę, na Dzień Dziecka, jak i bez okazji –  powinny odpowiadać możliwościom rozwojowym dziecka. Sklepowe półki są  pełne kolorowych i głośnych zabawek – czy twoje dzieci rzeczywiście ich potrzebują? Chcesz się dowiedzieć, jaką zabawkę wybrać, aby zapewnić dziecku odpowiedni rozwój? W poniższym artykule znajdziesz kilka pomocnych wskazówek.

Zabawki a rozwój dziecka

Zabawki pełnią funkcję socjalizacyjną (przygotowują do pełnienia odpowiednich ról w społeczeństwie) oraz edukacyjną (dzieci rozwijają nie tylko swoją wiedzę, ale i umiejętności). Dzięki zabawie, dzieci na każdym etapie życia stymulują swój rozwój psychofizyczny oraz poznawanie świata wieloma zmysłami. Zabawki powinny rozwijać fantazję, motorykę oraz funkcje poznawcze. Aby tak się stało, powinny być dobrane do wieku dziecka. Dla najmłodszych, najodpowiedniejsze będą np. zabawki interaktywne.

Zabawa rozwija się proporcjonalnie do wieku dziecka. Z tego powodu, tak istotne jest dobranie do konkretnego etapu życia malucha odpowiedniego rodzaju zabawki. . Dzieci podczas zabawy powinny rozwijać nie tylko wyobraźnię i manualność, ale także intelekt. Podczas szukania prezentu dla swojej pociechy, dobrze jest dobrać zabawkę do jego zainteresowań. Niektóre maluchy lubią bawić się spokojnie, inne mają silną potrzebę ekspresji.

Hurtownie zabawek i sklepy są wyposażone w bogaty asortyment: maskotki, kolorowanki, lalki, ciuchcie, karty do gry, figurki zwierząt i bohaterów kreskówek, artykuł plastyczne i wiele innych gadżetów, które urozmaicają spędzanie czasu dzieci. Najciekawszymi zabawkami dostępnymi na rynku są:

-maty edukacyjne

Dla najmłodszych bardzo ciekawym rozwiązaniem jest mata edukacyjna, która zapewnia dzieciom aktywność motoryczną i manualną oraz pobudza rozwój zmysłów – wzroku, słuchu i dotyku – elementy na macie są zróżnicowane pod względem koloru i faktury.

– zabawki sensoryczne

Dla starszych dzieci idealne są zabawki sensoryczne i kreatywne, takie jak np. zabawki konstrukcyjne , czy kręgle, które pozwalają na rozwinięcie zdolności manualnych. Podczas zabawy tego rodzaju przedmiotami dzieci dopasowują kształty oraz rozwijają logiczne myślenie. Ponadczasowe są także piłki, które można łapać, turlać lub nimi grać.

– przytulanki

Wśród niezastąpionych przyjaciół dzieci są przytulanki – dają poczucie bezpieczeństwa oraz uczą wyrażania emocji. Dla najmłodszych, najlepszym wyborem będą pluszaki, które są wykonane z naturalnych tkanin (dobrze, jeśli maskotka ma ukrytą w środku grzechotkę), bez doczepianych elementów, które w razie oderwania mogą stworzyć dla dziecka zagrożenie. Wśród maskotek są także takie, które mają wbudowany mechanizm, dzięki któremu mówią, tańczą i śpiewają. Dzieci bardzo przywiązują się do pluszaków, w których można dostrzec ogromną moc terapeutyczną.

– sortery

Ciekawymi zabawkami są tzw. sortery, które polegają na dopasowaniu do odpowiednich otworów elementów, zróżnicowanych pod względem kształtu. Takie zabawki rozwijają umiejętność rozróżniania figur geometrycznych oraz wspomagają naukę liczenia. Edukacyjną formą zabawek są także książki. Te, skierowane dla najmłodszych służą przede wszystkim zabawie.

– puzzle i gry planszowe

Niezmiernie od kilkudziesięciu lat popularnością cieszą się także puzzle, których poziom trudności należy dobrać do wieku dziecka. Układanie puzzli sprzyja koncentracji oraz rozwojowi logicznego myślenia. Integracji z bliskimi sprzyjają gry planszowe. Bez względu na motyw przewodni, uczą współdziałania, rywalizacji oraz przestrzegania zasad.

– klocki

Ponadczasowymi zabawkami dla dzieci w różnym wieku oraz obojga płci, są klocki. Można z nich budować dowolnego rodzaju konstrukcje – domki, pojazdy itp. Klocki rozwijają sprawność manualną, wyobraźnię, myślenie oraz wytrwałość w dążeniu do celu, jakie założyło sobie dziecko w trakcie zabawy. Ponadto, zabawa klockami uczy cierpliwości, a także, w razie uszkodzenia ułożonej konstrukcji, odporności na niepowodzenia. Pamiętaj, żeby najmłodszym dzieciom nie kupować drobnych klocków, które mogłyby stanowić zagrożenie w razie ich połknięcia. Dla starszych dzieci budowanie skomplikowanych konstrukcji przy użyciu klocków to ogromna frajda.

namioty „teepee”

Wiele zabawy sprawia dzieciom zabawa w chowanego, albo ukrywanie się w kryjówkach. Dlatego nieustającą popularnością cieszą się namioty, tzw. teepee, w których dzieci mogą bawić się, wypoczywać, czy chować swoje „skarby”.

zabawki do wody

Dla miłośników zabaw w wodzie ciekawe mogą być zabawki nakręcane, które dzięki zastosowaniu odpowiedniego mechanizmu, po wrzuceniu do wody same się poruszają. Oprócz gumowych kaczek, dla starszych dzieci ciekawą alternatywą są kołowrotki oraz foremki do przelewania wody itp.

 – zabawki interaktywne

Postęp technologiczny daje dzieciom możliwość bawienia się zabawkami interaktywnymi i elektronicznymi, z którymi poprzednie pokolenia dzieci nie miały do czynienia. Najnowsze zabawki dostarczają dziecku zróżnicowane bodźce – edukacyjny charakter zabawki pozwala wejść w reakcję z otoczeniem poprzez samodzielne jego eksplorowanie i przybliżyć dziecku świat, który go otacza. Z myślą o starszych dzieciach zaprojektowano tablety edukacyjne, które są wyposażone w gry, aplikacje, filmy oraz pozostałe edukacyjne gadżety. Bardziej rozbudowane modele są wyposażone w dostęp do Internetu oraz kamerę.

Bezpieczeństwo

Wszystkie zabawki powinny spełniać surowe wymogi bezpieczeństwa tak, by nie stanowić dla dziecka niebezpieczeństwa. Dlatego należy kupować tylko te z atestem. Przy wyborze zabawki zwróć uwagę na:

– materiał, z jakiego jest wykonana zabawka nie może stwarzać zagrożenia dla dzieci w kontakcie z oczami, śluzówką oraz skórą;

– solidność pod względem palności, konstrukcji i wytrzymałości mechanicznej (w razie pęknięcia, dana część mogłaby skaleczyć dziecko);

– ostre krawędzie oraz elementy, które mogą uszkodzić oczy dziecka;

– ciężar, ponieważ ewentualne upuszczenie zabawki przez dziecko mogłoby spowodować mu krzywdę;

– klapkę, która jeżeli dany model jest na baterie, powinna być dodatkowo zabezpieczona przed ewentualnym otwarciem.

Jeżeli kupiona przez ciebie zabawka wydaje ci się niebezpieczna, możesz zgłosić swoje uwagi do Inspekcji Handlowej. Dobrze wiedzieć, że normy unijne są bardziej restrykcyjne od np. azjatyckich. Dlatego zabawki, które są produkowane na terenie krajów należących do Unii Europejskiej są znacznie bezpieczniejsze.

Co każdy rodzic powinien wiedzieć o zabawie

Chęć zabawy jest naturalną potrzebą dzieci na całym świecie. Aby zabawka spełniała swoją rolę powinna być, przede wszystkim, dopasowana do wieku dziecka, dopiero później  do jego umiejętności. To, co różni dawne zabawki od współczesnych, to ich masowa produkcja, łatwość dostępu (np. hurtownia zabawek online Larado http://larado.pl/hurtownia-zabawek/) oraz reklama. Być może warto poszperać w starych, rodzinnych pamiątkach i podarować dziecku zabawkę z historią. Miej na uwadze, że czasem prosta zabawka może sprawić dziecku więcej frajdy, niż ta, która jest na rynku nowością.

Nie pozwól, aby twoje dziecko spędzało czas przed komputerem, czy tabletem. Zadbaj o jego aktywność fizyczną oraz odpowiednią stymulację jego rozwoju. Pamiętaj, że najwięcej radości sprawia dzieciom zabawa z udziałem rodziców. Jest to najlepszy sposób na tworzenie i kształtowanie więzi uczuciowych pomiędzy opiekunami a dzieckiem.