Nie przegap
Strona główna » Mama » Najczęstsze objawy skazy białkowej

Najczęstsze objawy skazy białkowej

Skaza białkowa jest jedną z najczęściej występujących chorób alergicznych u niemowląt. Nieleczona, może być przyczyną poważnych powikłań, które są związane z prawidłowym rozwojem dziecka. Chorobliwa nadwrażliwość organizmu dotyczy głównie nietolerancji krowiego mleka, ale może objawiać się też jako reakcja alergiczna na kurze jaja. Jak rozpoznać skazę białkową u niemowlęcia oraz jak sobie z nią radzić?

Alergen pokarmowy – krowie mleko

Krowie mleko zawiera szereg uczulających białek – cztery z nich – beta-laktoglobulina, alfa-laktoalbumina, albumina surowicy bydlęcej oraz kazeina, są najczęstszymi alergenami, które powodują nadwrażliwość organizmu. Alerganami (białkami) pochodzenia zwierzęcego są także jaja, mięso zwierząt, ryb i skorupiaków.  Organizm niemowlaka, który cierpi na skazę białkową nie potrafi rozkładać przyjmowanego białka na aminokwasy, co objawia się bezpośrednio reakcją alergiczną organizmu.

Pojawienie się alergii

Karmienie niemowlęcia piersią przez pierwsze sześć miesięcy jego życia, zmniejsza ryzyko wystąpienia alergii. Skaza białkowa pojawia się w momencie rozpoczęcia karmienia butelką. Przyczyną pojawienia się nadwrażliwości pokarmowej może być przedwczesne przestawienie dziecka na mleko modyfikowane lub używanie niewłaściwej mieszanki mlecznej – niedopuszczalne jest podawanie mleka krowiego niemowlętom przed ukończeniem 1 roku życia.

Objawy choroby mogą pojawić się także u dzieci karmionych wyłącznie piersią, ponieważ alergeny mleka krowiego przechodzą do pokarmu matki wraz z jego spożyciem (jak i mlecznych przetworów, cielęciny, czy wołowiny). Dobrze wiedzieć, że skaza białkowa pojawia się najczęściej u dzieci alergików, którzy są uczuleni na roztocza, pyłki itp. czynniki alergizujące. Jeżeli alergia pokarmowa występuje u dziecka, które jest karmione piersią, matka powinna wyeliminować z diety wszystkie produkty, które wywołują u niego reakcję alergiczną.

Objawy skazy białkowej

Najczęściej występującym objawem alergii pokarmowej jest reakcja skórna w postaci szorstkiej i suchej wysypki, która rozprzestrzenia się na policzki oraz za uszami. Wysypka może mieć formę drobnych, czerwonych krostek, jak i rumieni o większej powierzchni. Skóra swędzi i łuszczy się. Pojawiają się także dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Zdarza się, że dziecko ze skazą białkową może być także nadpobudliwe, rozdrażnione i płaczliwe. Objawami towarzyszącymi są wymioty, ulewanie, biegunka, brak łaknienia, czy zapalenie ucha środkowego. Do poważniejszych należą ostra egzema, a nawet wstrząs anafilaktyczny – gwałtowna reakcja alergiczna, która objawia się obrzękiem twarzy, ust i języka, która utrudnia oddychanie i stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia dziecka.

Diagnoza i leczenie

W celu zdiagnozowania skazy białkowej należy udać się do poradni alergologicznej. Podstawą leczenia jest dieta eliminacyjna, czyli wykluczenie z jadłospisu dziecka wszystkich produktów, które zawierają uczulające proteiny (mleka krowiego oraz jego przetworów). W przypadku ciężkiej postaci alergii, lekarze stosują terapię lekami przeciwhistaminowymi lub kortykosteroidami, które m.in. regulują przemianę białek. Skaza białkowa ustępuje zazwyczaj po pierwszym roku. Po kilkunastu miesiącach przestrzegania diety, lekarze zalecają wykonanie tzw. testu prowokacji, czyli podaniu dziecku niewielkiej ilości produktu mlecznego oraz ocenie reakcji organizmu.

Opracowanie diety dla dziecka wymaga konsultacji z lekarzem. Jadłospis powinien być uzupełniony właściwymi substytutami produktów, które zostały wykluczone z codziennej diety. Dobrze mieć na uwadze, że dziecko ze skazą białkową może być uczulone także na produkty, które nie zawierają białka. Dlatego przy wprowadzaniu do diety dziecka nowych produktów, takich jak m.in. owoce cytrusowe, truskawki, nowalijki, wołowina, wieprzowina, ryby, soja, miód czy orzeszki ziemne, zaleca się szczególną ostrożność. Produkty te należy podawać w niewielkiej ilości, następnie bacznie obserwować reakcję organizmu dziecka.

Alergia pokarmowa jest jednym z najpoważniejszych problemów współczesnych społeczeństw. Dla rozpoznania formy alergii kluczowe jest wykazanie przyczyny występujących dolegliwości oraz określenie składników pożywienia, które są odpowiedzialne za ich wystąpienie.