Nie przegap
Strona główna » Mama » Ciąża » Organizm kobiety po porodzie

Organizm kobiety po porodzie

Po porodzie organizm kobiety powoli wraca do stanu sprzed ciąży, okres ten nazywa się zwyczajowo połogiem. Warto pamiętać o tym, że w czasie 40 tygodni ciąży organizm kobiety znacząco zmienił się. Powrót do poprzedniego stanu następuje jednak szybciej, a ciało kobiety ma dwa zadania: powrócić do formy i umożliwić jak najlepsze wykonywanie roli matki.

Obkurczająca się macica

W ciągu 6 tygodni połogu świeżo upieczona mama może odczuwać silny ból brzucha związany z kurczeniem się macicy (inwolucją) i skracaniem szyjki macicy. Przed porodem ważyła ona około 1000 g (w skrajnych przypadkach około 1500 g), a w trakcie połogu zmniejsza swoją wagę do 50-70 g. Znajdujące się na wysokości pępka dno macicy musi wrócić pod spojenie łonowe.

Aby łatwiej poradzić sobie ze skurczami połogowymi można stosować techniki oddechowe znane z pierwszej fazy porodu, a także dużo pić – dzięki opróżnianiu pęcherza macica kurczy się skuteczniej i mniej boleśnie.

Oczyszczanie dróg rodnych

Drogi rodne oczyszczają się wydzielając odpowiednią wydzielinę. Początkowo, przez pierwsze 3-7 dni, jest czerwono-krwista, następnie zabarwia się na brunatno (tzw. „brudne”). Po tygodniu zmienia się w wydzielinę śluzową (surowiczo-białawą – jest to związane z większa liczbą leukocytów), następnie surowiczo-wodnistą, by ostatecznie zaniknąć po 4-6 tygodniach. Zapach wydzieliny jest bardzo mdły, a po zetknięciu się z bakteriami może stać się bardzo nieprzyjemny, w czasie połogu należy szczególnie dbać o higienę dróg rodnych.

Bolesne oddawanie moczu

Do nieprzyjemnych konsekwencji porodów naturalnych (gdy dziecko przepychając się przez kanał rodny naciąga jego mięśnie i powoduje otarcia) należy bolesne oddawanie moczu. Pomocne wtedy może się okazać polewanie krocza wodą albo oddawanie moczu pod prysznicem. Łagodny strumień wody działa łagodząco na uczucie pieczenia i bólu. Naciągnięte mięśnie Kegla mogą również powodować problemy z nietrzymaniem moczu. Aby go zniwelować należy wykonywać regularne ćwiczenia tej grupy mięśni.

Pogorszona kondycja brzucha

Po porodzie brzuch jest, nazywając to delikatnie, w nienajlepszej formie. Skóra jest pofałdowana i lekko obwisła. Aby przywrócić brzuch do stanu sprzed ciąży należy po okresie połogu wykonywać ćwiczenia przywracające sprawność mięśni.

Gojenie się ran

Czas połogu to również czas na gojenie się ran poporodowych. Rany po odklejeniu łożyska, nacięciu krocza bądź po cięciu cesarskim wymagają czasu, by się zabliźnić. Dlatego należy unikać gwałtownych ruchów bądź noszenia ciężkich przedmiotów i długotrwałego przebywania w jednostajnej pozycji siedzącej bądź stojącej.

W przypadku porodów drogami natury warto stosować okłady z lodu na krocze (np. zamrożoną wodą w butelce owiniętą w cienki ręcznik), stosować ziołowe nasiadówki z nagietka i rumianku, dbać o dokładną higienę po każdorazowym oddaniu moczu bądź stolca, wietrzyć krocze (idealnie w tym pomagają siateczkowe jednorazowe majtki), używać specjalnych podkładów połogowych, które ze względu na swój rozmiar są niewygodne, ale bezpieczniejsze niż normalne podpaski. Ulgę w bólu przyniesie również dziecięce dmuchane kółko do pływania, na którym można siadać.

Ranę po cesarskim cięciu należy przemywać Octeniseptem (antyseptykiem do dezynfecji ran, błon śluzowych, skóry, rekomendowanym przy pielęgnacji pępka noworodka). Nosząc bieliznę warto zwracać uwagę, by gumka znajdowała się poniżej bądź powyżej szwu pooperacyjnego.

Produkcja pokarmu

W czasie połogu uwagę należy zwrócić na piersi. To w nich zawarte są gruczoły mleczne wydzielające pokarm. Bywa, że już w czasie ciąży z piersi kobiety wydziela się siara (gęsta żółta wydzielina bogata w białka pełniące ważną rolę w dojrzewaniu układu pokarmowego noworodka).

Wznowienie pracy jajników

Jeśli kobieta karmi piersią na żądanie, a przerwy pomiędzy kolejnymi karmieniami wynoszą do 4 godzin, to jest duże prawdopodobieństwo, że w ogóle nie będzie miesiączkowała przez pierwsze miesiące po porodzie (nie oznacza to jednak pełnej ochrony przed kolejną ciążą) Nawet jedna dłuższa przerwa w karmieniu w wyniku której spadnie poziom prolaktyny spowoduje, że  jajniki mogą wrócić do pracy, a system hormonalny zostanie odblokowany, a w konsekwencji nastąpi jajeczkowanie.

Bolesne brodawki

Bolesność brodawek to rezultat bądź niewłaściwej techniki przystawiania dziecka do piersi albo przystosowywania się brodawki do procesu karmienia. Najlepiej w takiej sytuacji stosować metodę “wietrzenia” oraz smarowania brodawki i jej otoczki własnym pokarmem. Warto również upewnić się, czy pozycja do karmienia jest właściwa.

Kłopoty z oddawaniem moczu i stolca

Przejściowe zwiotczenie mięśni dna macicy, cewki moczowej i odbytu mogą przysporzyć problemów z oddawaniem moczu i stolca. Aby temu zaradzić warto pić dużo płynów i spożywać produkty bogate w błonnik, warto wspomagać się również kompotem z suszonych śliwek.

Hemoroidy

Jeśli w ciąży pojawił (bądź nasilił się) problem hemoroidów można codziennie robić sobie nasiadówkę w misce z naparem z kory dębu bądź zastosować ziołowe maści dostępne w aptece.

Zmęczenie

Opieka nad noworodkiem przysparza wielu stresów i zmęczenia, dlatego warto wykorzystywać każdy moment na małą drzemkę i, w miarę możliwości, starać się robić rzeczy, które sprawiają świeżo upieczonej mamie przyjemność. Nieoceniona tutaj jest również pomoc oraz wsparcie bliskich.

Trzy okresy połogu

Pierwszy okres połogu to 24 godziny po porodzie. Zwany jest połogiem klinicznym, występuje po porodzie siłami natury, który odbył się bez komplikacji. Drugi okres to wczesny połóg – trwa 14 dni po porodzie. Trzeci okres to późny połóg trwający przez miesiąc licząc od 3. tygodnia po porodzie.

Więcej cennych informacji o połogu znajdziesz tutaj.