Nie przegap

Palcem po mapie

Na jakim kontynencie leży najgłębsze jezioro świata? Kim był Krzysztof Kolumb? Gdzie żyją niedźwiedzie grizli i kolibry? Na wszystkie te pytania odpowiedzi dostarcza geografia. Jak jeszcze naszemu dziecku może pomóc ta dyscyplina w codziennym życiu?

Spotykamy się z nią wszędzie: w szkole, pracy, w trakcie wakacji. Geografia – bo o niej mowa – pomaga poznawać i co ważne rozumieć otaczający świat, uczy szacunku i odpowiedzialności za środowisko naturalne, tolerancji dla odmiennych kultur, wartości i zwyczajów panujących w różnych krajach. Pomaga też w codziennym życiu: ułatwia orientację w terenie, obliczanie miejscowego czasu słonecznego, przewidywanie pogody czy planowanie podróży. Jej znajomość dostarcza samych korzyści, warto więc pasję do geografii zaszczepiać także w dziecku.

Wspólne odkrywanie świata

Dzieci najłatwiej chłoną wiedzę, jeśli mają okazję samodzielnie wszystko sprawdzić, dotknąć i poczuć. W wypadku geografii z taką formą przekazywania wiedzy nie ma problemu – poznawanie warstw lasu w trakcie szkolnej wycieczki, obserwowanie egzotycznych gatunków zwierząt podczas wizyty w zoo czy odkrywanie unikalnych okazów na terenach parków narodowych to tylko nieliczne z ogromnego wachlarza możliwości poznawania geografii w praktyce.

Geografia to też świetny sposób na trenowanie pamięci u dzieci. Najintensywniej powinno się ją stymulować w wieku przedszkolnym. Skutecznym sposobem przyswojenia wiedzy przez maluchy jest połączenie nauki z zabawą. W zapamiętywaniu roślin, zwierząt czy charakterystycznych budowli z pewnością pomoże metoda skojarzeń. Dopasowywanie ich do kontynentów czy konkretnych państw i regularne powtarzanie jest świetnym treningiem pamięci. Co więcej, metoda skojarzeń rozwija też umiejętności logicznego myślenia, o którego zaletach nikogo nie trzeba przekonywać.

W odpowiednim kierunku

Poznawanie świata ułatwią pomoce dydaktyczne. Atlas, globus czy kompas to tylko niektóre z narzędzi, obowiązkowych w tej dyscyplinie. W zapamiętywaniu konkretnych miejsc i ich charakterystycznych punktów pomogą mapy ścienne, które sprawdzą się też jako element dekoracyjny pokoju malucha.

Lekcja przyrody w szkole podstawowej to dla wielu dzieci często pierwsza styczność z mapą. Szkolne atlasy jednak przez wielość detali mogą zniechęcić dziecko do poznawania tej pięknej dziedziny, jaką jest geografia. Do dzieci najlepiej przemawiają kolorowe, czytelne mapy, z dużą ilością zdjęć i ciekawostek, zachęcających do samodzielnego pogłębiania wiedzy geograficznej. Dużą popularnością cieszą się dedykowane specjalnie dla najmłodszych atlasy, które w prosty, obrazowy sposób przedstawiają poszczególne kontynenty, żyjące tam zwierzęta, najpopularniejsze rośliny czy charakterystyczne budowle – tłumaczy Jarosław Zając z Wydawnictwa Piętka.

Kształcące podróże

Zbliżające się ferie zimowe to idealny czas, by zachęcić dziecko do odkrywania nieznanych zakątków i odmiennych kultur. Podróżowanie z maluchem najlepiej rozpocząć od wycieczki palcem po mapie. Przed wyjazdem pokażmy maluchowi, gdzie dokładnie jedziemy, w jaki sposób dostaniemy się na miejsce, jakie atrakcje tam na nas czekają. W ten sposób będziemy w stanie pozytywnie nastawić dziecko do podróży i zminimalizujemy jego lęk przed nieznanym.

Znany cytat podróżniczy mówi: „Podróże to jedyna rzecz na którą wydajemy pieniądze, a stajemy się bogatsi.” Dlatego pozwólmy dzieciom odkrywać to co najcenniejsze – samą podróż, a nie jej cel. Nie musi być to daleka wyprawa. Ważne, by dziecko miało okazję zmienić otoczenie, zobaczyć coś nowego i zaskakującego. Oprócz walorów edukacyjnych podróż z maluchem to okazja do spędzenia z nim każdej wolnej chwili. W obecnych czasach, pełnych pośpiechu i natłoku obowiązków, taki wyjazd może okazać się niezwykle przydatny dla zacieśniania relacji z dzieckiem.

Wydawnictwo Beata Piętka oferuje wysokiej jakości usługi i produkty tworzone we współpracy z klientami. Bogata oferta dla szkolnictwa obejmuje mapy geograficzne i historyczne. W ofercie firmy znajdują się także atlasy dla dzieci oraz szereg produktów edukacyjnych, z których cześć wykorzystuje możliwości Rozszerzonej Rzeczywistości (Augmented Reality). W asortymencie firmy znajduje się ponad 550 produktów adresowanych do administracji, szkolnictwa, służb dyplomatycznych oraz osób prywatnych, a przede wszystkim dla dzieci.