Nie przegap
Strona główna » Porady dla rodziców » Nauka dziecka » Porozumienie między dziećmi – porady

Porozumienie między dziećmi – porady

Rywalizacja między rodzeństwem jest stara jak świat. Jest to zjawisko normalne i typowe między dziećmi w zbliżonym wieku, ale życie w atmosferze ciągłych sprzeczek bywa męczące. Zapobieganie kłótni i różnicy zdań między rodzeństwem nie zawsze jest możliwe, ale za to można zadbać o stworzenie atmosfery pełnej miłości w rodzinie. Nasze wskazówki pomogą Wam w zapewnieniu pokojowej koegzystencji rodzeństwa (i odrobiny ciszy!).

 

Skąd biorą się kłótnie?

dzieci-maleJednym z czynników może być temperament dziecka (na przykład przebojowy starszy brat z upodobaniem poszturchuje nieśmiałą młodszą siostrę i od tego wszystko się zaczyna). Dzieci naśladują też sposób rozwiązywania spięć przez rodziców: jeżeli Wy kłócicie się o niewyniesione śmieci, możecie spodziewać się takiego samego zachowania u dzieci. Najczęstszą przyczyną rywalizacji między rodzeństwem może być jednak konkurowanie o uwagę rodziców – i związane z tym chwile zazdrości.

Co robić?

Na początku spróbujcie nie ingerować w kłótnie dzieci. Niektóre dzieci są w stanie rozwiązać różnicę zdań samodzielnie i nie robić przy tym hałasu. Jeżeli jednak musicie wkroczyć do akcji, rozdzielcie walczące strony i pozwólcie im ochłonąć. Przypomnijcie dzieciom, że do kłótni trzeba dwojga i że wina często leży po obu stronach. Jeżeli dzieci są wystarczająco duże, zachęćcie je do rozmowy na ten temat. Zapytajcie na przykład każde dziecko, dlaczego się zdenerwowało. Potem dzieci mogą przedstawić swoje pomysły na rozwiązanie problemu.

Jak zminimalizować kłótnie?

Rodzice mogą zmniejszać napięcie między rodzeństwem, dając im dobry przykład w swoich relacjach. Pokażcie im, jak współpracować i osiągać kompromis – może to pomóc w zmniejszeniu rywalizacji między rodzeństwem. Ważne jest również, aby jak najczęściej spędzać czas indywidualnie z każdym dzieckiem. Dzieci również powinny mieć trochę czasu i przestrzeni na odrobinę samotności. Ponadto rodzinne przedsięwzięcia (wycieczka rowerowa, biwak lub specjalna kolacja) to wspaniała okazja do wspólnego odpoczynku i wzmacniania więzi rodzinnych. Dzieci, które spędzają razem czas w ciekawy sposób, są mniej skłonne do kłótni.

Wysłuchiwanie kłótni o to, kto dostanie większy kawałek tortu albo kto ma teraz nakarmić psa, bywa irytujące i potrafi przyprawić o ból głowy. Ale spokojnie: pewnego dnia dzieci dorosną, nauczą się porozumiewać ze sobą i jest szansa, że będą najlepszymi przyjaciółmi – takimi na całe życie.