Nie przegap
Strona główna » Mama » Ciąża » Posłuchaj brzuszku – czyli czytanie dziecku w ciąży
Ciąża

Posłuchaj brzuszku – czyli czytanie dziecku w ciąży

Możesz sprawić, że czytanie będzie częścią życia maluszka jeszcze przed urodzeniem. Malec słyszy Twój głos już w brzuchu, dlatego wprowadź zwyczaj czytania na głos. Poznaj także inne aktywności, które pozwolą maluchowi na zdrowy start!

Rozwój dziecka, rozwój ciąży.

Czy wiedziałaś, że możesz zająć się przygotowaniami do czytania dziecku jeszcze zanim przyjdzie ono na świat? Możesz zebrać swoje ulubione książki z dzieciństwa albo codziennie pisać opowieść dla swojego maluszka, i uczynić czytanie częścią życia swojego dziecka

Rozpocznij ćwiczenia, które przygotują Twojego malucha do czytania przez całe życie jeszcze w czasie oczekiwania na jego narodziny. Regularne czytanie w rodzinie pomaga zachować gotowość do czytania, gdy pojawi się dziecko.

Ustal godzinę na czytanie każdego dnia – będzie to również czas na czytanie dla dziecka. Wybierz spokojne miejsce i zadbaj o dobre oświetlenie oraz wygodne miejsce do siedzenia, gdzie zmieści się również mały człowiek, który wkrótce do ciebie dołączy. Czerp przyjemność z czytania dziecko każdego dnia w trakcie ciąży, a nawyk ten zdąży się utrwalić, zanim przyjdzie na świat Twój mały towarzysz, z którym będziesz dzielić ten czas.zabawy-banki

Odszukaj stare książki z dzieciństwa.

Będziesz zaskoczona, jak wiele z tych opowieści przywoła silne wspomnienia. Niektóre książki wydadzą się przestarzałe. Inne będą ponadczasowe.

Zdecyduj, które chcesz czytać dziecku w ciąży.

Porozmawiaj ze swoimi rodzicami i innymi krewnymi, którzy Ci czytali i podziękuj im. Jesteś teraz gotowa, by podtrzymywać czytelnicze tradycje w rodzinie w miarę, jak rozwija się Twoje dziecko. Jeśli ludzie będą chcieli podarować Twojemu dziecko prezenty, poproś o książki odpowiednie do tego, by mu je czytać. Przyjaciele mogą podarować Twojemu dziecko ponadczasowe opowieści, które były ważne dla nich lub dla ich dzieci. To gotowy serwis z recenzjami literatury dziecięcej, ponieważ najlepsze książki to takie, które najbardziej się uwielbia. Będąc jeszcze w ciąży, oceń swój dom z perspektywy czytelnika.

Dom, w którym czytanie jest ważne, ma książki w każdym pokoju.

Czy tak jest i w twoim domu? Jeśli Twój maluch rośnie w otoczeniu książek, jest większa szansa, że staną się one częścią jego życia. Są one również istotnym czynnikiem wpływającym na rozwój dziecka. Czy jesteś dobrym wzorem dla przyszłego czytelnika? Odwiedzając przedszkola i rozmawiając z opiekunkami, które przyjdą do Twojego domu, pytaj o czytanie i czas na bajkę. Dowiedz się, czy jest to priorytet i regularna część planowanej opieki. Upewnij się, że rozumieją, że według Ciebie czytanie jest ważne dla rozwoju malca. Będziesz rozważać wiele kwestii, wybierając opiekę dla dziecka, a czytanie i aktywność językowa powinna znaleźć się na liście pytań, które pomogą Ci podjąć decyzję.

Pisz codzienną opowieść o swoim dziecku.

Zacznij pisać książkę, która opowie o tym, co robisz każdego dnia na ostatnim etapie ciąży. Szczegółowy opis jakiegoś wydarzenia albo krótkie spostrzeżenie, może nawet z rysunkiem, będzie w przyszłości wiele znaczyć dla Twojego dziecka, gdy będzie czytało o tym, co robiliście razem w dniach i tygodniach przed jego narodzinami, w miarę rozwoju ciąży. Dzieci uwielbiają czytać historie na własny temat bardziej niż jakiekolwiek inne, więc zacznij pisać już dziś. Będziesz zaskoczona, jak szybko zaczniesz dzielić autorstwo ze szkrabem chętnym dyktować swoją opowieść każdego dnia.