Nie przegap
Strona główna » Podróże » Rodzinna podróż samochodem

Rodzinna podróż samochodem

Nie bez powodu wiele rodzin wspomina dawne rodzinne wyprawy samochodem. Czas spędzony w podróży z najbliższymi może być pełen zabawnych sytuacji i wspaniałych wspomnień, ale czasem może być powodem wielu stresów. Dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie się się do rodzinnej wycieczki autem.

Zawsze planuj

Przed podróżą bądź ze sobą szczery i zastanów się, ile godzin ciągłej jazdy będziesz w stanie wytrzymać, a ile będą w stanie twoje dzieci. Podczas gdy starsze dzieci są w stanie przejechać nawet ponad 10 godzin, to czterolatek z pewnością już nie. Zasadniczo przyjmuje się, że małe dzieci nie powinny podróżować więcej niż 6 godzinny dziennie.

Rozpocznij pakowanie, przynajmniej w głowie, już na kilka dni przed podróżą. Pozwól dzieciom spakować własne torby, jeśli są już wystarczająco duże i omów z nimi podróż – dzieci zachowują się o wiele grzeczniej, gdy wiedzą czego się spodziewać. Spakowane torby to mniej stresu, mniej bieganiny i frustracji w dzień wyjazdu.

Co zabrać?

Przede wszystkim bezpieczeństwo. Sprawdź, czy masz gaśnicę, trójkąt, apteczkę. Sprawdź poziom płynów, stan opon. Pamiętaj, aby zabrać foteliki dla dzieci. Ważna jest także organizacja czasu podróży naszym pociechom. Warto zabrać tablet, książki, kolorowanki. Ciekawym dodatkiem jest specjalny stolik na fotelik dla dziecka, który doskonale zastąpi stół do zabaw. Znajdziemy taki na przykład w serwisie czesci-samochodowe-online.pl. Jeśli to podróż wakacyjna, przyda nam się także bagażnik dachowy.

Zaplanowaliście przekąski na drogę? Weźcie dwa razy więcej niż zakładacie. Zrezygnujcie z „tradycyjnego” zjazdu na fast fooda. Dzieciaki mogą zjeść kanapkę, drożdżówkę, owoce, orzeszki i wiele innych zdrowych przekąsek.

Należy także rozważyć zabranie z sobą kocyków, poduszek oraz ulubionych małych zabawek naszych dzieci. Kolorowanki mogą doskonale zabijać czas podczas podróży, zwłaszcza gdy dzieciaki dostaną nową tuż po rozpoczęciu podróży.

Nie spiesz się

Korzystaj z nadarzających się po drodze punktów, w których możesz się zatrzymać. Nawet jeśli to tylko jakiś parking leśny, czy stacja benzynowa. Być może podróż nieco się wydłuży, ale rozprostowanie nóg zarówno kierowcy jak i dzieciom zrobi dobrze. Nie mówiąc o zaczerpnięciu odrobiny powietrza.

Planuj podróż pamiętając o codziennym schemacie spania twoich pociech. Wielu rodziców decyduje się na wyjazd późnym wieczorem, podczas gdy dzieci większą część podróży śpią, a inni decydują się na podróż w dzień i godzinne drzemki podczas trasy. Przed podróżą warto także rozdzielić role pomiędzy rodzicami na kierowcę i opiekuna. Pierwszy skupia się tylko na prowadzeniu, a drugi na utrzymaniu spokoju. Dzięki temu cała rodzina będzie szczęśliwa, a przede wszystkim bezpieczna.