Nie przegap
Strona główna » Porady dla rodziców » Nauka dziecka » Sprawdzone sposoby na dobry sen dzieci

Sprawdzone sposoby na dobry sen dzieci

Jesteś świeżo upieczoną mamą? Na pewno jesteś niewyspana. Sposoby na dobry sen maluszka pomogą Tobie i Twojemu skarbowi w pierwszych czterech miesiącach jego życia.

 Wolisz wygraną w totka czy przespać całą noc?

Jeżeli chociaż na chwilę się zawahałaś przed udzieleniem odpowiedzi, gratulujemy — pewnie jesteś młodą mamą! Twoje serce jest przepełnione radością, ale powieki są ciężkie jak ołów. Niedobór snu, wywołany opieką nad małym dzieckiem, to coś, czego nie da się pojąć, dopóki samemu się tego nie przeżyje.

Wypróbuj te rozwiązania, aby zapewnić sobie i maleństwu spokojną noc:

Sposoby na dobry sen dzieci: Noworodki w wieku do 3 tygodni

Twoje maleńkie dziecko przesypia 16-18 godzin na dobę, ale prawdopodobnie budzi się co 2-3 godziny na jedzenie. Oczywiście każde dziecko funkcjonuje nieco inaczej.

Cykl snu i czuwania noworodka może być dla Ciebie trudny, ale to całkowicie normalne — i niezbędne dla przeżycia dziecka. Nie da się rozpuścić trzytygodniowego malucha, a reagowanie na jego płacz jest ważne dla stworzenia poczucia bezpieczeństwa.

Mimo tego, że budzi się przez całą dobę, bardzo ważne jest nauczenie dziecka rozróżnienia między dniem a nocą. Zapewnij mu zabawę i interakcję, gdy budzi się w ciągu dnia, ale podczas nocnych pobudek zadbaj o przyciemnienie światła i cichy ton. W końcu maluszek zacznie przesypiać coraz dłuższe kawałki nocy.

Wielu rodziców jest zagorzałymi zwolennikami uspokajania marudnych dzieci dźwiękiem uciszania. Spróbuj wydawać głośny (bardzo głośny!) dźwięk „ćśśś, ćśśś, ćśśś”, jednocześnie delikatnie bujając dziecko — w ten sposób naśladujesz odgłosy i wrażenia z okresu płodowego. Otulenie dziecka również pomoże mu czuć się bezpiecznie.

I nie martw się: kilka pierwszych tygodni jest trudne, ale rytm snu Twojego dziecka będzie łatwiejszy.

blizniaki

Sposoby na dobry sen dzieci: 2-4 miesiące

Konsolidacja snu dziecka odbywa się najszybciej w pierwszych czterech miesiącach życia, co oznacza, że Twój słodziak prawdopodobnie będzie wkrótce spać dłużej, o ile jeszcze to nie nastąpiło.

Stwierdzenie „przesypianie nocy” jest trochę mylące — może oznaczać przesypianie ośmiu godzin w jednym kawałku, nieprzerwany sen od północy do 5 rano lub od 22 do 6 rano. Większość dzieci przesypia noc już w wieku około 2-3 miesięcy (hurrra!), ale u niektórych dzieci następuje to dopiero w znacznie późniejszym wieku.

Możesz jednak pomóc swojemu 2-4-miesięcznemu dziecku w kształtowaniu zdrowych nawyków snu — co oznacza, że Ty też będziesz lepiej spać! Twoje maleństwo może budzić się kilkakrotnie w ciągu nocy, nawet gdy nie jest głodne. Jeżeli nie nauczyło się zasypiać z powrotem, może płakać i wołać rodziców. Odkładanie dziecka do łóżeczka, gdy jest senne, ale jeszcze nie zasnęło, może pomóc mu w nauce samodzielnego zasypiania.

Dzieci często kręcą się i mogą bardzo hałasować podczas snu. Kiedy usłyszysz kwilenie, odczekaj kilka minut, zanim popędzisz na ratunek. Daj dziecku szansę usnąć z powrotem.

Sposoby na dobry sen dzieci: Dzieci w każdym wieku

Nie ma potrzeby podkręcania grzejnika lub nadmiernego opatulania dziecka. Jeżeli Tobie jest dobrze w piżamie i pod lekkim kocem, maluchowi też będzie komfortowo w piżamce i śpiworku lub otulaczku. Komfort oznacza również suchą pieluszkę. Załóż mu pieluszkę, która trzyma wilgoć z dala od skóry i chroni przed przeciekaniem.

Zawsze układaj dziecko do snu na plecach, w miejscu, w którym nikt nie pali. Do łóżeczka lub kołyski nie wkładaj żadnych kocyków, zabawek, poduszek lub ochraniaczy, które mogą grozić uduszeniem.