Trening czystości może być dla dziecka frustrującą, czasochłonną walką. Przerywa zabawę, pojawiają się nowe zasady, a najgorsze są wpadki w miejscach publicznych. A dla Ciebie też raczej nie jest to bułka z masłem!
Trening czystości to poważny punkt zwrotny pod względem emocjonalnym i fizycznym. Gdy dowiesz się, o czym myśli dziecko, łatwiej będzie Ci zrozumieć, co może zwiększyć efektywność procesu odpieluszkowywania.
Dziecko myśli: to wcale nie jest fajne!
Twoje dziecko jest właśnie w samym środku dobrej zabawy, a tu nagle zostaje wyrwane do łazienki na trening nocnikowy, czyli coś, co jest stresujące i powoduje dezorientację. Maluch może odczuwać strach przed kupką, ponieważ ma twarde stolce lub pamięta sytuację, w której zdarzyło mu się zaparcie. Nic dziwnego, że zdarzają mu się wpadki.
Dziecko myśli: to moja najlepsza kupa!
Ty uważasz siusiu i kupkę za, hm, produkty do utylizacji. Z punktu widzenia dziecka są to rzeczy, które dziecko wytworzyło. W dodatku włożyło w to ciężką pracę! Kupa w oczach dziecka może mieć status równorzędny z najnowszym namalowanym obrazkiem, a Ty chcesz spuścić ją do kanalizacji. Co za nietakt!
Dziecko myśli: czy tam w środku siedzi potwór?
Kiedy dziecko radzi sobie z chodzeniem do toalety, musi spuszczać wodę, co może być trochę przerażające. Ten hałas i chlustająca woda! Może w toalecie czai się wielki potwór, który tylko czeka, aż usiądę, i wtedy mnie ugryzie. Wyobraźnia nie zna granic, zwłaszcza jeżeli w domu jest starsze rodzeństwo opowiadające straszne bajki o toalecie.
Dziecko myśli: to strasznie dużo pracy!
Zabawa została przerwana, udało się przeżyć spotkanie ze strasznym potworem toaletowym, a teraz jeszcze trzeba się wytrzeć? I podciągnąć majtki? I umyć ręce?! To jakieś żarty, mamo! Trening czystości to dużo pracy, a dziecko musi opanować wiele nowych umiejętności. Może być tym przytłoczone – albo po prostu zirytowane.
Dziecko myśli: oj…
Po rozpoczęciu treningu czystości maluch zaczyna rozumieć, że lepiej załatwiać się do nocnika lub sedesu. Zostaje za to nagrodzony, a rodzice są taaaacy dumni. Jeżeli zdarzy mu się wpadka, może być zakłopotany lub bać się, że rodzice się zdenerwują. Trening czystości jest bardzo ważny dla mamy i taty, a dziecko nie chce Was rozczarować!
Skuteczność treningu czystości
Pamiętaj, że Twoje dziecko może być zdezorientowane, zdenerwowane i nieco onieśmielone treningiem czystości. Wyjaśnij, skąd się bierze kupka i siusiu, i dlaczego spłukujemy je w toalecie. Pomóż dziecku pokonać strach przed spuszczaniem wody i zakładaj mu ubrania, które można łatwo zdjąć i założyć. Przede wszystkim nagradzaj i chwal dziecko za korzystanie z toalety, ale nigdy nie rób afery z wpadek.