Nie przegap
Strona główna » Mama » Ciąża » Wymioty w ciąży – jak sobie z nimi radzić

Wymioty w ciąży – jak sobie z nimi radzić

Cierpisz na nudności i wymioty w trakcie ciąży? Nie jesteś osamotniona. Pośród ciężarnych kobiet około 30% uskarża się na nudności, a ponad połowa cierpi na jeszcze bardziej uporczywą dolegliwość, jaką są wymioty. Niestety, tego rodzaju bolączka w znaczącym stopniu potrafi ograniczać codzienne funkcjonowanie – zarówno w pracy, jak i w domu, czy podczas sprawowania opieki nad dziećmi. Jeżeli chcesz wiedzieć jak sobie z nią radzić, przeczytaj poniższy artykuł.

Wymioty u kobiet ciężarnych

Nudności i wymioty pojawiają się zazwyczaj ok 4-10 tygodnia ciąży. Uporczywe dolegliwości trwają zazwyczaj od kilku tygodni do kilku miesięcy i w większości przypadków ustępują wraz z końcem trzeciego miesiąca ciąży. Na wymioty podczas ciąży najbardziej narażone są kobiety młode, ze zwiększoną masą ciała, zaburzeniami odżywiania przed ciążą (np. bulimia), chorobą wątroby oraz ciążą wielopłodową. Niekiedy zdarza się, że skłonność do wymiotów jest genetyczna i przechodzi z matki na córkę. Warto w tym miejscu wspomnieć, że kobiety, które skarżą się na nudności są obciążone mniejszym ryzykiem poronienia niż kobiety, u których tego rodzaju dolegliwości nie występują.

Przyczyny nudności i wymiotów w ciąży

W trakcie ciąży dochodzi do rozluźnienia układu trawiennego – mięśnie między przełykiem a żołądkiem nie działają tak sprawnie jak zawsze, przez co kwasy z żołądka łatwiej cofają się do przełyku. Ponadto, nudności potęgują zmiany hormonalne, wyczulenie na zapachy, zwiększona ilość kwasów żołądkowych oraz stres. Niestety, wymioty mogą być przyczyną zmniejszonego apetytu, co z kolei może skutkować dostarczaniem nieodpowiedniej ilości pożywienia oraz płynów. Wtedy dobrze jest udać się lekarza, który spróbuje temu zaradzić, np. zalecając odpowiednią dietę lub leczenie farmakologiczne.

Powszechnie mówi się, że przyczyną tego rodzaju dolegliwości jest zwiększone stężenie gonadotropiny kosmówkowej. Wzrost stężenia tego hormonu we krwi zbiega się w czasie z pojawieniem się wymiotów. Związek z nudnościami w okresie ciąży mogą mieć również pozostałe hormony, takie jak estradiol, estriol, progesteron, prolaktyna lub SHBG.

Łagodzenie dolegliwości i przeciwdziałanie

Ciężarnym, które cierpią na wymioty zaleca się spożywanie często, mało obfitych posiłków oraz wstrzymanie się od picia podczas jedzenia i bezpośrednio po nim. Dobrze też unikać zapachu potraw, które powodują nudności oraz spożywania witamin, w szczególności żelaza. Wskazane jest także odciążenie kobiety od konieczności przygotowywania posiłków dla reszty rodziny.

Aby przeciwdziałać porannym nudnościom zaraz po przebudzeniu, możesz spróbować zjeść kilka pełnoziarnistych krakersów, dzięki którym przed wstaniem z łóżka będziesz mieć coś w żołądku. Ponadto, warto zadbać, aby w twojej diecie nie brakowało białka, węglowodanów złożonych oraz witaminy K, która zdaje się być pomocna w walce z nudnościami. Każdorazowo, zarówno po wymiotach, jak i po spożytym posiłku dobrze jest przepłukiwać jamę ustną płukanką, która pozwoli zachować świeżość, zmniejszy mdłości oraz ryzyko uszkodzenia szkliwa zębów.

Sposoby na zmniejszenie uczucia mdłości:

– unikaj jedzenia oraz zapachów, które powodują uczucie nudności;

– spożywaj niewielkie posiłki w małych odstępach czasu;

– spróbuj jeść zimne potrawy (ciepłe mogą drażnić zmysł węchu);

– miej pod ręką przekąski o łagodnym smaku (np. herbatniki czy jogurt);

– przerwij przyjmowanie preparatów witaminowych oraz tabletek z żelazem, ponieważ mogą być trudne do strawienia (najlepiej w konsultacji z lekarzem);

– unikaj tłustych smażonych potraw oraz ostrych przypraw;

– pij dużo płynów między posiłkami;

– wąchaj zapach świeżo pokrojonych cytryn lub dodawaj je do napojów;

– pij herbatę ze świeżym korzeniem imbiru, który działa kojąco na żołądek;

– dużo odpoczywaj i staraj się rozładować nerwy – mdłości zdarzają się częściej kobietom, które są zestresowane.

Warto wiedzieć

Biorąc pod uwagę fakt, że wymioty przypadają na I trymestr, kobiety w ciąży powinny zachować szczególną ostrożność, jeśli chodzi o przyjmowanie jakichkolwiek leków związanych z łagodzeniem objawów nudności. Dobrze postawić na metody niefarmakologiczne, jak chociażby akupunktura, akupresura czy hipnoza. Częste wymioty mogą być przyczyną wielu poważnych dolegliwości, np. odwodnienia, kwasicy, zaburzeń elektrolitowych oraz kwasowo-zasadowych. Jeżeli pomimo stosowania się do powszechnie znanych porad, nie radzisz sobie z wymiotami w ciąży, a twoje dolegliwości się zaostrzają, najlepiej niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Cierpisz na mdłości i wymioty? Więcej informacji na temat zwalczania ciążowych dolegliwości znajdziesz tutaj:

http://www.osesek.pl/ciaza-i-porod/ciazowe-dolegliwosci/824-dolegliwosci-w-ciazy-nudnosci-i-wymioty.html