Wiele dzieci w tym wieku bardzo twórczo korzysta ze swojej wyobraźni tworząc własny świat pozorów. Pomóż im budować ten świat tworząc dla nich, niewielki domek, do którego mogłyby się „wprowadzić”.
Jak się bawić
W sprzedaży jest szeroki asortyment domków do zabawy wykonanych z plastiku lub drewna. Możesz rónież zrobić swój własny. Rozpocznij od zrobienia z kartonowych pudełek małych urządzeń kuchennych – pudełka średnich rozmiarów można zamienić w kuchenkę, zlewozmywak czy lodówkę (zobacz Róg wspaniałości).
Znajdź mały stoliczek i dwa krzesełka. Mając na uwadze, że dzieci lubią się bawić prawdziwymi rzeczami, w domu rozejrzyj się za akcesoriami – telefonami, garnkami i rondlami, plastikowymi owocami i jarzynami, i tak dalej.
Wybierz jeden kąt pokoju, który będzie domkiem do zabawy Twojego dziecka. Wnieś jego nowe umeblowanie do wybranego kąta i poinformuj swoją pociechę, że to wszystko należy do niej. Twoje dziecko z chęcią zaakceptuje Twoje towarzystwo i będzie zachwycone jeśli wpadniesz do niego na herbatę.
Co będzie Ci potrzebne
- Patrz Róg wspaniałości
- Stoliczek dla dzieci lub duże pudło odwrócone do góry nogami
- Dwa małe krzesełka lub stołeczki
- Ubrania
- Kosz wiklinowy, wieszaki, stojak na kapelusze lub mała komoda do przechowywania ubrań
- Telefon zabawka
- Małe garnki i rondelki, plastikowe talerze i filiżanki, dzbanek do herbaty, sprzęt kuchenny
- Przybory do sprzątania (mop, miotła, gąbka)
- Puste pudełka po jedzeniu i słoiki
- Plastikowe owoce i jarzyny
- Gumowa lalka do kąpania i karmienia
- Łóżeczko dla dziecka (małe, kartonowe pudełko) i koc
Nauka i rozwój
Zabawa na niby pozwala dzieciom naśladować opiekę, której doświadczyły w domu oraz odgrywać sytuacje, które wprawiają je w zakłopotanie, które je niepokoją lub są dla nich frustrujace (np. pojawienie się nowego rodzeństwa czy wizyta u lekarza). Dzieci, udając, ustanawiają pewne zasady, zatem czują, że nad wszystkim panują i kontrolują swój świat.