Nie przegap
Strona główna » Porady dla rodziców » Zabawy z piłką dla dzieci – od czego zacząć?

Zabawy z piłką dla dzieci – od czego zacząć?

Zabawa z piłką jest doskonałym ćwiczeniem ruchowym dla niemowląt – na długo nim opanują rzucanie i łapanie. Kiedy już wykształci się u nich świadomość własnego ciała, można wprowadzić element kopania piłki.

Jak się bawić

Znajdź małą, szmacianą piłeczkę, najlepiej z dzwonkiem w środku, który dzwoni kiedy piłka się porusza. Taśmą do przewodów przymocuj ją do kawałka gumy i połóż dziecko na kocu na podłodze. Poruszaj piłką kilka centymetrów nad główką dziecka.

Obracaj piłką powoli tak, by Twój maluszek mógł zbadać jej kształt, kolor i wygląd. Opowiedz mu o piłkach i innych okrągłych rzeczach z jego świata. ‚To jest piłka’. ‚Piłka jest okrągła tak jak…’ Obniż trochę piłkę tak, by mógł jej dotknąć. ‚Popatrz! Dotykasz piłeczki’. ‚Może spróbujesz ją popchnąć?’

Pokaż dziecku jak można uderzyć w piłkę ręką, aby delikatnie kołysała się na gumie i pochwal je za jego wysiłki. Piłka nożna – obniż piłkę do paluszków u nóżek Twojego malucha i pokaż mu jak w nią kopać. Zachęcaj go do wysiłku, mówiąc o tym co robi. ‚Może pokopiesz w piłeczkę?’ ‚O popatrz! Kopiesz w nią’.

Nauka i rozwój

Zabawa z piłką wzmacnia mięśnie oczu Twojego dziecka, które podążają za piłką oraz rozwija koordynację. Kopanie piłki wzmacnia mięśnie nóg dziecka, przygotowując je do chodzenia, biegania, skakania, przeskakiwania, podskakiwania i, w końcu, gry w prawdziwą piłkę nożną!